“Szálljon megsegítő áldásod hazánkra, segíts minket haza, szép Magyarországra. Ámen”
A Don kanyarnál harcoló magyar katonák imájából idézett Fonyódi László a Vas Megyei Honvéd Hagyományőrző egyesület elnöke. 1943. január 12-én 200-ezer magyar katona vett részt a doni áttörésben, közülük mindössze 75 ezren tértek haza.
Kazáry József - túlélő
“Itt voltam, mint katona. Ez volt a lovam.”
Kazári Józsefnek négy jó barátja esett el a fronton, ő maga túlélte a harcokat.
Kazáry József - túlélő
“Ott hagytuk őket. Mert olyan fagy volt, el sem tudtuk temetni. Meg a visszavonulásban mindenki se látott, se hallott. Már a végén ugye, hát azért, két hétig bekerítve lenni, a pergőtűz állandóan jött ránk ugye, támadtak bennünk mindig.”
Idén 26. alkalommal emlékeztek a Don kanyarnál harcoló második magyar hadtestre, a Martineum felnőttképző udvarán. Megkoszorúzták a Vas megyei áldozatok tiszteletére tavaly állított emléktáblát, majd a túlélők és a hozzátartozók is elhelyeztek egy-egy szál virágot. Kövér István, a Recski Szövetség nyugat-dunántúli vezetője 14 éve szervezi a Szombathelyi megemlékezést - sajnos minden évben egyre kevesebb résztvevővel.
Kövér István - elnök , Recski Szövetség-Nyugat-dunántúli szervezet
“A Székesegyházba nem fértek be az emberek. Előtte a Mindszenty téren a tömeg, akkora volt, hogy az utat le kellett zárni. Egész a Szily szoborig. Ez, bármennyire próbálunk, és igyekeztünk megőrizni, azt, hogy minél szélesebb tömegek megismerjék, ez mégis csak elfogyott.”
A megemlékezések arra is nagyon jók, hogy kutatásra ösztönzik az embereket, melynek köszönhetően mindig újabb és újabb információk és adatok látnak napvilágot - hangzott el az ünnepségen. A megemlékezés a Kálvária templomban Gaál Sándor atya ünnepi miséjável ért véget, ahol Puskás Tivadar polgármester beszédében a második világháborúban elesett nagybátyjáról is megemlékezett.