Hírek

Holokauszt megemlékezés

2018. július 02., 14:20

1944. július 4-én indultak a szerelvények Szombathelyről, több mint 3000 zsidót vittek haláltáborokba. Erre emlékeztek a Szombathelyi Zsidó Hitközségben. A gyászszertartást követően a zsidó temetőben felavatták az első világháború áldozatainak emléktábláit és a mártírsírokat.

Holokauszt megemlékezés

“Továbbra is kegyelettel emlékezzünk, az idők végeztéig!”

Ezekkel a szavakkal emlékezett a holokauszt áldozataira a Szombathelyi Zsidó Hitközség elnöke, Márkus Sándor. Puskás Tivadar polgármester kiemelte: az utókor felelőssége, hogy a jövőben ne történhessen meg hasonló tragédia. Radnóti Zoltán főrabbi arról beszélt: az egyéneket és közösséget ért támadások ellen csak együttes erővel lehet védekezni.

Radnóti Zoltán - főrabbi
“Nem kell a fegyvercsörgetésre fegyvercsörgetéssel válaszolni, hát abból sose lesz jó dolog. Hanem ha látja valaki, hogy aki velem szemben van, az egy erős csapat, együtt mozognak, szokták mondani, hogy együtt tolják - együtt húzzák, akkor kikerülik őket, az a közösség biztonságban van.”

A szertartás után megkoszorúzták a Holokauszt-emlékművet a kormányhivatal, a város és a hitközségi elöljárói. Az emlékezők a zsidó hagyomány szerint köveket is elhelyeztek. A holokausztnak Szombathelyen már csak három túlélője maradt. Egyikük a 106 éves Spiegler Elemér, aki azt mondja, lehetetlen elfelejteni a megpróbáltatásokat. A lágerben a cél az életben maradás volt.

Spiegler Elemér
“Én mindig nyugodt voltam. Tudtam magamnak parancsolni. Mert egy ember, ha nem tud magának parancsolni, vége! Azt mondtam magamnak mindig: hát most mit tudok csinálni, ha így állnak ellenünk, mondtam magamnak, hogy majd csak szabad leszek egyszer!”

A megemlékezés a Bercsényi Miklós utcai, 1803-ban alapított sírkertben zárult. A mártírok és munkaszolgálatosok emlékművénél imádkoztak először, majd felavatták a felújított I. világháborús emlékműveket és mártírsírokat.

Márkus Sándor - elnök, Szombathelyi Zsidó Hitközség
“A Szombathelyi Zsidó Hitközség legnagyobb ünnepei és megemlékezései közül a mai a legnagyobb: ilyenkor emlékezünk a szüleinkre, a holokausztban elpusztultakra és azokra is, akik azóta eltávoztak közülünk.”

A deportálásoknak a szombathelyi és környékbeli családokból több mint 3000 ember, köztük 613 gyermek esett áldozatul.