Nem felejti a szombathelyi zsidóság a vészkorszakban elhurcolt 613 gyermeket, emléküket már egy színdarabbal is őrzik.
Márkus Sándor - elnök, Szombathelyi Zsidó Hitközség
“Ez egy korosztályt jelent. Ez azt jelenti, hogy a 613 gyermek nem tudott családot alapítani, és ma emiatt egy korosztály hiányzik a zsidóságból.”
Így magyarázta a közösséget ért veszteséget a hitközségi elnök, aki a Premontrei Gimnáziumban ajánlotta a diákok figyelmébe a Csillagom, Eszter című előadást. Kiemelte annak jelentőségét is, hogy a darabot a társegyház által fenntartott iskolában mutatják be.
A munkaszolgálatra induló apa búcsúztatásával kezdődik a családok ezreinél lejátszódott történet.
Kummer Zsuzsanna - koreográfus, rendező
“Eszterről szól, aki a holokauszt idején szerelmes lesz egy fiúba, és ő menti meg az életét. Szülei nem élik túl a darabban, ők meghalnak, de egy utópisztikus gondolattal, hiszen mindenki hisz az angyalban, hisz egy túlvilágban, és visszatérnek hozzánk.”
A Németh Péter által írt darabban több iskola diákjai is feltűnnek. A legtöbb lehetőség a szombathelyi Aranyhíd intézmény tanulóinak jutott, de a főszerepet egy toronyi kislány kapta.
"Nem könnyítetted meg a dolgomat. Vagyis megkönnyítetted, de gondolkodom rajta."
A kis színész számára igazi kihívás volt Eszter alakjának megformálása.
Fehér Virág - tanuló, Toronyi Gazdag Gyula Általános Iskola
“Egy kicsit nehéz volt, mert ugye teljesen le kellett hangolódni, tényleg rá kellett készülni. És hát ez nem áll éppen közel hozzám, inkább a nevetés. Teljesen az ellentettjét kell most játszani. De hát Zsuzsa néni segítségével meg a Peti segítségével sokkal könnyebb volt erre felkészülni.”
A fiú főszereplő pedig Orsós Róbert volt, aki rutinosan mozgott a színpadon. A Csillagom, Eszter című színdarabot az elhurcolt 613 gyermek emlékére - a tervek szerint - legalább ugyanennyi fiatal nézi majd meg.