Tarka szoknyás, pipázó asszony figyeli a porban bicikligumival játszó gyerekeket - életkép a komlói cigánytelepről. Itt töltötte gyerekkorát Kalányos Gyöngyi, aki 45 éve örökíti meg a romák mindennapjait és a cigány hagyomány jellegzetességeit. Számára a festészet az önkifejezés eszköze és emlékeinek képi formába öntése is egyben.
Kalányos Gyöngyi - festőművész
"Hiába volt szegényes a gyerekkorom, jó érzés volt, jól éltünk, szép gyerekkorom volt annak ellenére, hogy szegényes volt. Minden rosszban van valami jó, jól éreztük magunkat."
11 alkotó vesz részt az idei táborban, romák és magyarok, többségük visszatérő. A művészet a közös nyelv, festenek, beszélgetnek, inspirálják és segítik egymást. Vári Zsolt Budapestről jött, először van itt.
Vári Zsolt - festőművész
"12 éves koromban kezdtem a festészetet megismerni, és most is festek, tavirózsát próbálok megfesteni."
A tábor célja, hogy minél többen megismerjék a roma művészeket, eltűnjenek a társadalmi különbségek és az előítéletek.
Kárpáti Zsuzsanna - festőművész
"Személyes barátaim az itt alkotó művészek, noha én nem vagyok roma, mégis befogadtak engem, és tudjuk egymást gazdagítani, ami nagy ajándék számomra."
A művészek szabadon alkothatnak, de meghatározott tematika is van: vasi költők versei ihletik az itt születő képeket.
Ferkovics József - festőművész
"Olyan dolgok is megjelennek képen, amelyekkel más képzőművész nem foglalkozik, nyilván abból merítkezünk, ahonnan jöttünk. Roma ihletésű, irodalomból, történelemből vagy akár csak egy életképet, hogy láthassanak."
Az alkotótáborban készült művekből pénteken 17 órakor kiállítás nyílik a Herényiek Házában.
Hírek
Herényi Alkotótábor
Hatodik alkalommal szervez alkotótábort a Herényi Kulturális és Sportegyesület a HÁROFIT-tal és a Szombathelyi Roma Nemzetiségi Önkormányzattal közösen a Herényiek Házában. Roma származású és magyar művészek dolgoznak együtt egy héten át, így erősítve az egymás közötti kapcsolatot.