Tavaly december 29-én 6,4-es, rekord erősségű földrengés rázta meg Horvátország középső részét. Ilyen földmozgásra az 1880-as évek óta nem volt példa a régióban, a hatásait Olaszországtól Magyarországon át Boszniáig érezni lehetett. Többen meghaltak, sok épület összedőlt, családok maradtak fedél nélkül. Petrinja városa és a környező települések, köztük az epicentrumtól légvonalban 9 kilométerre fekvő Sziszek szenvedték el a legsúlyosabb károkat. A 33 ezres település Szombathely testvérvárosa. Az ottaniak megsegítésére a vasi megyeszékhelyen már a katasztrófa utáni első pillanatban több humanitárius akció szerveződött.
Jurasits Ferenc - elnök, Szombathelyi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat
“Az első gondolatunk az volt, hogy hogyan tudunk segíteni a horvát testvéreinknek... Egy kamionnyi árut küldtünk ki.”
A horvát nemzetiségi önkormányzatnak nagyon sok szombathelyi segítette megtölteni a Sziszekbe küldött kamiont januárban és februárban. Az akciót felkarolta a városvezetés is, a Mate Mersic Miloradic Horvát Óvoda és Általános Iskolába várták és várják most is az adományokat.
Jurasits Ferenc - elnök, Szombathelyi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat
“Elsősorban élelmiszer, aggregátorra volt szükségük és természetesen mindazokat az eszközöket gyűjtöttük össze amely az élethez fontos és szükséges.”
A legszükségesebbek közé tartoznak az ásványvizek, a konzervek, a párnák, paplanok, hősugárzók, és az építőanyagok is. A Szombathelyi Egyházmegyei Karitász sem tétlenkedett: február elején a szervezet 25 millió forint értékű adományt, építőanyagot szállított a testvérvárosnak, illetve egy konténerházat is vittek a térségbe.
“Ez egy hatalmas segítség. A lakásunkba nem mehetünk vissza. Most egy sátorban vannak a tartós élelmiszerek és van egy közös konyha, amit mindenki használ. Nem tudjuk elmondani mennyit jelent nekünk ez a Magyarországról érkező támogatás.”
A lerobbant házak helyreállításhoz hatalmas mennyiségben van szükség tetőcserépre, téglára is
Kristina Radić, - igazgató, Sziszeki Egyházmegyei Karitász
“Az első időszakban gyors segélyt próbáltunk biztosítani a károsultaknak: ételek, tisztítószerek. Most már a második fázisban vagyunk, amikor a felújításban és az építkezésben tudunk segíteni és ebben igyekszünk megteremteni a feltételeket.”
A szombathelyi horvátság elnöke elmondta, bő két hónap telt el a természeti katasztrófa óta. Sok a teendő az élet újraindítása érdekéb, még nem értek a romeltakarítás végére az egyébként horvátországi viszonylatban nem a leggazdagabb régiók közé sorolható epicentrumban, Sziszek-Monoszló megyében.
Jurasits Ferenc - elnök, Szombathelyi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat
“Több mint ötezer ingatlan ment tönkre… művészeti és zeneiskolája.”
A Szombathelyi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat most azt kéri, hogy a petrinjai templom és az általános iskola újjáépítéséhez járuljanak hozzá az adakozni kívánók a képernyőn látható számlaszámon.
Szombathelyi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat
UniCreditBank
10918001-00000129-17830010
Hírek
Helyzetjelentés a földrengés sújtotta Sziszekből
Szombathely horvát testvérvárosa mindössze 9 kilométerre fekszik a decemberi, rekorderősségű földrengés epicentrumától, így nem meglepő, hogy a szombathelyi horvát közösség és sokan mások a városban már az első pillanatban a sziszekiek segítségére siettek.