Hírek

Helyszínbejárással zárult az ArcheON projekt

2022. június 22., 18:43

Helyszínbejárással zárult az ArcheON osztrák-magyar, határon átnyúló régészeti-turisztikai projekt, a résztvevő partnerek végiglátogatták az ásatási helyszíneket. A hároméves együttműködésben feltárás folyt több lelőhelyen, ezeket élménycsomag segítségével ismerhetik meg az érdeklődők. A program összértéke 600 ezer euró volt.

 

Helyszínbejárással zárult az ArcheON projekt

A Romkertben indult a szerdai ArcheON-túra. A határon átnyúló program keretében 2019-ben végeztek itt ásatást a régészek, hogy tisztázzák a 2-3. században emelt római Mercurius-szentély helyzetét. Ellentmondást találtak ugyanis a 80-as években feltárt építmény régészeti rajzai és a későbbi rekonstrukció között.

"Az derült ki, hogy amit most egy épületként rekonstruálva látunk, nem egy épület volt, 3-4 átépítési periódusban különböző falazási technikák, anyagok, mélységgel talált alapozások."  

Kevés leletanyag került felszínre, de a falkutatás során kiderült, hogy az épület keleti irányban tovább folytatódhatott, ami a rekonstrukción nem látszik, és két pillér sem a megfelelő helyen van. A séi Malomi-dűlőben 2020-ban zajlott tervásatás az ArcheON keretében, egy újkőkori település maradványait tárták fel a régészek. A korszakra jellemző festett kerámia- és idoltöredékek, kő- és csonteszközök kerültek elő az i.e. 4800 körüli időkből.

Kolonits László - régész, Savaria Múzeum
"A geofizikai kutatások hozták a legnagyobb eredményt, kiderült, hogy a két körárokkal körülvett, rituális központot igazából nem is kettő, hanem négy körárok vette körül."

A hároméves program célja az volt, hogy a határtérség történelmét közösen kutassák osztrák és magyar régészek, ásatások folytak a dozmati római vízvezetéknél, a Schandorf-i halomsíroknál és Burg középkori várában is. Turisztikai szakemberek pedig azon dolgoztak, hogy ezeket a lelőhelyeket és a feltárások eredményeit élményszerűen ismertessék meg a látogatókkal.

Császár Noémi - turisztikai menedzser, Savaria Turizmus Nonprofit Kft.
"Egy térkép fog készülni magyar-angol-német nyelven a régészeti lelőhelyekről, és nem csak az ArcheON projektben megkutatott helyszínekről, de korábbi ásatási helyszínekről, múzeumokról, kiállítóhelyekről is lehet majd tájékozódni. Készül egy útikalauz, ami bővebb tartalommal mutatja be mindezt, és egy mobil applikáció, ami segíti az eligazodást, és interaktív élő modulokkal teszi izgalmassá a régészeti felfedezést a túrázóknak."

A partnerek a Romkert bejárása után buszra szálltak, és ellátogattak Sébe, Dozmatra, valamint az ausztriai ásatási helyszínekre is.