A Puskás Tivadar Szakgimnázium tanműhelyében éppen az irányítási áramkörök kiépítését gyakorolják a nagyváradi villanyszerelő tanulók, korábban pedig pneumatikát tanultak.
Horváth Árpád - szakoktató, Puskás Tivadar Szakgimnázium
“A helyi viszonyok lehetővé teszik, hogy életszerű szereléseket hajtsanak végre a diákok, végezzenek. A fakkokban kialakított munkahelyeken tudnak szerelni.”
Öt villanyszerelő tanuló érkezett Szombathelyre a nagyváradi magyar iskolából a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásának köszönhetően.
Horváth Szabolcs - tanuló, Lórántffy Zsuzsanna Református Líceum
“Mások a munkahelyek, itt dolgoztunk pneumatikával is, otthon nem, az is nagyon tetszett, akkor itt dolgozhatunk falon, otthon nem, ott inkább asztalon.”
A pályázat célja, hogy a külhoni magyar szakképzés fejlesztésével erősítsék a hítáron túli magyar területek gazdaságát. Ennek elengedhetetlen része, hogy a diákok megfelelő gyakorlati képzésben részesüljenek.
Thalmeiner Zoltán - szaktanár, Lórántffy Zsuzsanna Református Líceum
“Mi egy ifjú szakiskola vagyunk, nálunk csak 4 éve működik ilyen szakoktatás, és nagyon jól jön az, hogy ilyen tradíciókkal rendelkező iskolában gyakorolhatnak jobban. Több lehetőség van. Látják azt, hogy amit mi megkövetelünk otthon, az máshol is ugyanúgy van.”
A Szombathelyi Műszaki Szakképzési Centrum és a nagyváradi magyar iskola együttműködése tavaly kezdődött, így a diákok között van, aki már másodszor jár itt.
Volf Mária - igazgatóhelyettes, Szombathelyi Műszaki Szakképzési Centrum
“Ebben az évben is egy meghívásos pályázat révén kerültünk velük kapcsolatba. A Bethlen Gábor Alapkezelő pályázati felhívása, amely a határon túli magyar szakképzés fejlesztése intézményi program keretében jelent meg, felsorolta már azokat az intézményeket, akik fogadhatnak külföldi tanulókat nyári gyakorlatra.”
29 magyar intézmény közül választotta a nagyváradi líceum a szombathelyi Puskás szakgimnáziumot a szakmai gyakorlat helyszínéül. A diákok délelőttönként tanulnak, délután különböző szabadidős programokon vesznek részt.
Hírek
Határtalan elektronika
A magyarság összetartozásának és a nemzeti tudatnak az erősítése is célja annak a pályázatnak, amelynek keretében 5 nagyváradi villanyszerelő tanuló és szaktanáruk töltheti itt 20 napos szakmai gyakorlatát a Szombathelyi Műszaki Szakképzési Centrum vendéglátásában. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által támogatott sikeres pályázat a „Határtalan elektronika” címet viseli.