A feljegyzések szerint 397. november 8-án hunyt el Szent Márton, Tours-i püspök, az ókori Savaria szülötte. A keresztény világ egyik legismertebb és legnépszerűbb szentjére harmadik alkalommal emlékeztek tudományos tanácskozáson keretében. A Szent Márton Lovagrend, a Savaria Múzeum és a Szent Márton Intézet közös szimpóziumán a püspök életével, kultuszával kapcsolatos legfrissebb kutatási eredmények és az újonnan felvetődő kérdések is terítékre kerülnek.
Szommer Ildikó - vezető, Szent Márton Intézet
- Természetesen sok mindent tudunk már Szent Mártonról, hogy ki volt Ő, hol született, az életútját is ismerjük, de a kutatók által mindig felmerülnek újabb források, illetve újabb adatok, ami alapján mindig van megválaszolandó kérdés. Most az idei szimpózium különösen így az élettörténettel foglalkozik a születés körülményeivel, a születés idejével.
Az ünnepélyes megnyitón elhangzott, hogy a Savaria szülöttéről napvilágra kerülő minden információ segíti Szent Márton örökségének fennmaradását.
Puskás Tivadar - nagymester, Szent Márton Lovagrend
- A mai kor emberének meg az előző kor emberének is kötelessége volt Szent Mártonnak megemlékezni és ezt megtették elődeink, megtettük mi is.
A tanácskozás egyik célja továbbadni a következő generációk számára Szent Márton életpéldáját, hagyatékát.
Pőcze István - elnök, Szent Márton Lovagrend Egyesület
- Mi hisszük, akik Szent Márton köré csoportosulunk lélekben, hogy azok az értékek, amelyeket Ő képviselt fölötte állnak a pillanatnyi gazdasági, politikai, eszmei divat varázsának és olyan értékeket képvisel, akár irgalommal a társadalom margójára szorultak felé, az elesettek felé, az embertárs felé, amely örök érvényű.
A szimpózium kísérőprogramjaként múlt héten bélyegkiállítás nyílt, a konferencián Steindl Rezső gyűjtő beszélt a kollekció legfontosabb darabjairól. Székely János megyéspüspök pedig előadásában több dolgot is pontosított Szent Márton életútjával kapcsolatosan, Sulpicius Severus ókeresztény író feljegyzéseinek tükrében.