Ebben a kőszegi borászatban modern körülmények között, tartályokban érlelik a mustot. Már leszüretelték a sárgamuskotályt és egyes helyeken az olaszrizlinget, már zajlik az erjedés. Ehhez folyamatosan biztosítják a levegő-utánpótlást.
Alasz László - borász
"A forrás nálunk zárt körülmények között zajlik, a forgatásról gépek gondoskodnak, a mustgázok szellőztetéssel a szabadba ki vannak engedve."
A borász azt mondja, a termelők odafigyelnek a mustgázveszélyre, nem emlékszik rá, hogy a közelmúltban bajt okozott volna a szén-dioxid a Kőszegi-hegyen és környékén.
Alasz László - borász
"Én reggel bejövök, itt kezdem a műszakot, amikor a kutya elkezd prüszkölni, mustgáz van a levegőben, akkor ki kell nyitni a kapukat teljesen, és szellőztetés után lehet csak bejönni ebbe a helyiségbe."
A pincében szellőztető-rendszer működik, ha leszökik a mustgáz, egy gombnyomással beindítható.
Egy liter must erjedése 42 liter szén-dioxidot termel. Önmagában nem veszélyes, ám a színtelen, szagtalan gáz nehezebb a levegőnél, így gyorsan kiszorítja az oxigént. A pincében tartózkodók oxigénhiányos állapotba kerülhetnek, ami ájulást, végül fulladásos halált okozhat.
Balogh Eszter - szóvivő, Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
"Vas vármegyében évekre visszamenőleg szerencsére nem történt ilyen esemény, országosan is 1-2 eset van, inkább azokon a területeken, ahol nagyobb szőlészetek és régebbi pincészetek találhatók, ahol a szellőzés nem megoldott, mi szerencsések vagyunk itt Vas vármegyében."
Kellő odafigyeléssel elkerülhető a tragédia. Fontos rendszeresen átszellőztetni a pincéket, vagy szén-dioxid érzékelőt felszerelni, esetleg alkalmazni lehet a régi gyertyás módszert: a láng oxigénhiányos környezetben kialszik. Baj esetén a 112-es segélyhívót kell tárcsázni.