Károlyi Ákos jegyző
„A kollégák és a hozzátartozó bevonásával feltérképezésre kerül az is, hogy még milyen ismert örökösei vannak az elhunytnak. Ezt követően, azt a nyilatkozatot, amit a közeli hozzátartozó tett, megküldésre kerül, valamennyi lehetséges örökösnek, akik kiegészíthetik ezt a nyilatkozatot, és így áll össze az a hagyatéki leltár, vagyon leltár, amely végül az öröklés tárgyát képezheti.”
Az örökösök el is térhetnek az öröklési rendtől, azaz megállapodást is köthetnek. De ha ezt már csak a kézhez kapott végzés után jelzik, tárgyalásra kerül sor, amire most nincs mód, így elhúzódik az eljárás. A legfőbb változás a végrendelettel ellátott hagyatéki eljárásokat érinti, ahol kötelező volt a személyes meghallgatás, tárgyalás.
Galántai Gergely - Közjegyző
„Egy további mozzanatot iktatott be a kormányrendelet, mégpedig azt, hogy a hagyaték tárgyalását megelőzően a közjegyző megküldi a feleknek a végrendelet másolatát, és a hagyaték átadó végzés tervezetét. Ezt a tervezetet az összes érintettnek 15 napon belül két tanúval hitelesített nyilatkozatban kifejezetten el kell fogadnia ahhoz, hogy hogy a hagyaték tárgyalás nélkül átadható legyen.”
Amennyiben ez nem történik meg, tárgyalást kell kitűzni, melyre szintén csak a veszélyhelyzet után kerülhet sor. Szombathelyen idén 559, tavaly egész évben 1391 hagyatéki eljárásra került sor.
Hírek
Hagyatéki eljárások
A rendkívüli jogrend hatálya alatt változott a hagyatéki eljárások megszokott menete, de az ügyintézés folyamatos maradt. A törvényes öröklési rendet követő esetekben tárgyalásra eddig sem volt szükség. Első lépésként az elhunyt utolsó bejelentett lakóhelye szerinti jegyzőnél kell az érintetteknek nyilatkozatot tenni.