Az első világháborúban bekövetkezett változások a mai napig meghatározzák az életünket – hangzott el a Katonatörténeti Múzeumban tartott "Úgy szakadtunk be a Pokolba” című diákkonferencián. A forrásokban általában kevesebb szó esik a hátországról, pedig a nagy világéges az itthonmaradottakat is megviselte.
Nagy Diána – egyetemi hallgató
„Egy korabeli sajtóforrásnak egy részletét dolgoztam fel. Néhány részletet emeltem ki azzal kapcsolatban, hogy a taníthatóság hogyan befolyásolhatja az emberek szellemiségét, hogy a háborúra felkészítse őket, illetve a folytatásban való részvételre törekedjenek.”
A konferencia jó lehetőség volt arra is, hogy a hallgatók olyan témákat dolgozzanak fel, amelyek nem tartoznak szorosan a tananyaghoz. Az előadások társadalomtörténeti és külpolitikai szempontból járták körbe a témát.
Katona Attila – tudományos dékánhelyettes, Nyugat-magyarországi Egyetem
„Mi nem a militarista, hőst gyártó vonulatot szeretnénk megemlíteni, hanem azokon a hajszálereken végigmenni, amelyek a 20. században sajnos a társadalom kárára kiteljesedtek.”
A történész szólt arról is, hogy kevés szakmai munka jelent meg az I. világháborúról. A centenáriumi rendezvénysorozat talán ezek szükségességére is felhívja a figyelmet. Puskás Tivadar polgármester köszöntőjében kiemlete: az első világháború átformálta a világot, ezért fontos, hogy az akkor történtek ne merüljenek feledésbe.
Puskás Tivadar polgármester
„A tavalyi esztendőben a magyar kormány elindította a nagy háborús emlékév című konferenciát. Nem titkolt szándéka az, hogy a magyarság tudatában az 1914-es esztendő és a nagy háború története megmaradjon.”
Az egyetem hagyományteremtő szándákkal rendezte meg a diákkonferenciát, jövőre irodalmi-művészeti témákkal bővítenék az előadások sorát.