Hírek

Ha lehet, ne szedjünk antibiotikumot minden megfázásra

2017. január 05., 16:03

Ezt kérik az orvosok, akik szerint egyre többször nyúlnak a betegek ehhez a készítményhez. A túlzott antibiotikum-használattal ugyanis csökkentjük ezek hatékonyságát akkor, amikor valóban ilyen kezelésre lenne szükség.

Ha lehet, ne szedjünk antibiotikumot minden megfázásra

Az antibiotikumok baktériumok ellen ható szerek - ennek ellenére gyakran szedik a betegek vírusfertőzés okozta megfázásos tünetek megjelenésekor is, gyakran orvosi javallat hiányában. Márpedig ezzel csökken a szer hatékonysága a későbbiekben: rezisztencia alakulhat ki.

Jágerné Szabó Erika - főosztályvezető-helyettes, Népegészségügyi Főosztály
“A megbetegedések és a felsőlégúti fertőzések többnyire vírusfertőzés okozza. Tehát vírusok támadják meg a szervezetet és az ilyenkor felírt, vagy beszedett antibiotikumok gyakorlatilag hatástalanok ezekben a megbetegedésekben.”

Influenza elleni oltást az előrelátóbbak igényelnek.

A legtöbb vírustörzs ellen ez használ, beadásával meg lehet előzni a kellemetlen tüneteket. A torok ellenőrzése az egyik lehetőség arra, hogy a háziorvos eldöntse, felír-e antibiotikumot, vagy sem. Itt, a Jáki úti orvosi rendelőben volt olyan nap január első hetében, hogy mintegy 100 beteget láttak el - nagyjából hatvanan influenzaszerű tünetekkel érkeztek.

Legli Veronika - háziorvos, alelnök, Vas Megyei Orvosi Kamara
“Sajnos nagyon kevés gyorsteszt áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy célzottan megmondjuk, hogy egy betegségre milyen antibiotikumra van szükség. Ezért egyre jobban tapasztalati úton próbáljuk csökkenteni az antibiotikumok felírásának a valószínűségét.”

A szakemberek azt javasolják, hogy a tünetek kialakulása után - vagyis 2-3 nappal a betegség megjelenése után - menjenek orvoshoz: akkor már sokkal könnyebb megállapítani, hogy mi okozza a lázat és egyéb kellemetlenségeket.