Hírek

Gyermekvédelem

2017. május 24., 16:53

Január óta használják a gyermekvédelmi szakszolgálatnál a Barnahus-eljárást, amelyet a szexuálisan bántalmazott gyermekek védelme, kíméletes meghallgatása érdekében vettek át Izlandtól a hazai szakemberek. Néhány hónapnyi tapasztalat után most bővítést terveznek, és ehhez a törvényhozás segítségét kérik.

Gyermekvédelem

Már látható a haszna az izlandi példán alapuló úgynevezett Barnahus modellnek, amelyet az országban elsőként Szombathelyen alkalmaznak a szexuálisan bántalmazott gyermekek meghallgatásakor. Ennek lényege, hogy a zaklatás felidézésére csak egyszer kérik meg az áldozatot. A beszélgetésről videofelvételt készítenek - rögzítve a testbeszédet is, ami szintén döntő lehet -, és az eljárás során már csak ezt használják, így minimálisra csökkenthető a gyermek további lelki sérülése.

Lazáry Györgyné - klinikai szakpszichológus
“Tíz körül van a meghallgatás január óta, és azért ez nem csekély létszám, mert emögött főként szexuálisan bántalmazott gyermekek vannak. De bevállalunk még súlyos fizikálisan abúzált gyerekeket is. Azért ez nem csekély ebben a kis megyében. És az a tapasztalatunk, hogy a nyomozati szakban a rendőrökkel együtt megnézzük a gyermek videóra vett vallomását, és a rendőrök szólnak, nem egy esetben, hogy megvan a vallomás.”

Ezzel kapcsolatban tartottak megbeszélést és bejárást a gyermekvédelmi szakszolgálat Barnahus-helyiségeiben: a gyermekbarát meghallgató szobában, a hozzá tartozó úgynevezett monitoring szobában és a gyermek-nőgyógyászati vizsgálóban. A modell országszerte elterjedhet a jövőben, legalábbis ezt szeretnék elérni a szakemberek. Ezért a törvényhozást is igyekeznek az egyébként alulról kezdeményezett ügy mellé állítani.

Selmeczi Gabriella - országgyűlési képviselő
“Most ki kell jelölni a célokat, hogy mi a következő lépés, kell-e törvényt módosítani, hogyan lehet erősíteni ezt a rendszert. És hogyha ezt megbeszéltük, akkor lehet továbblépni a Parlamentben is.”

A találkozón a térség országgyűlési képviselője is támogatásáról biztosította a büntetőeljárás módosítását sürgető szakértőket.

Hende Csaba - országgyűlési képviselő
“A szükséges törvénymódosításokhoz természetesen szívesen csatlakozom előterjesztőként, és Selmeczi Gabriella képviselőtársammal együtt örömmel fogunk küzdeni ezért a nemes célért.”

Az országos hírű modell kiépítéséhez a szombathelyi önkormányzat is hozzájárult.

Takátsné Tenki Mária - elnök, jogi és társadalmi kapcsolatok bizottsága
“A Szent Márton-évre kapott pénzből 7 és fél millió forintot kaptak a civil szervezetek, amelyek két közintézmény működését támogatják a tevékenységével a városi intézményünket, a Pálos Károly szociális intézményt, illetve a megyei hatókörű Tegyesz intézményt.”

A szombathelyi szakemberek további helyiségeket alakítanának ki azért, hogy a Barnahus modell minden elemét alkalmazni tudják. Így a jövőben - ha anyagi segítséghez jutnak - terápiára és tudományos kutatás folytatására is lehetőség nyílhat.