Az első minisztériumi határozat múlt héten még arról szólt, hogy nem lehet gyermekfelügyeletet tartani a lezárt óvodákban és általános iskolákban. Később ezzel ellentétes rendelkezést adott ki a kormány, tehát mégis meg kellett szervezni a gyerekek felügyeletét, amit a szülők indokolt esetben vehetnek igénybe. Hétvégén felmérték a felügyeletet- és az étkeztetést kérők számát is.
László Győző - alpolgármester
"Olyan esetben, amikor tényleg nem tudják másképp megoldani a szülők munkavégzés vagy védekezésben való részvétel miatt. Hétfőn 107 gyerek kért ügyeletet, 114-en ezen felül ebédet. Ma 87-en kértek ügyeletet, és 120 gyerek részére étkezést elvitelre. Helyt tudunk állni, és mindenki számára biztosítani tudjuk a felügyeletet, aki ezt igénybe szeretné venni."
Az óvodapedagógusok mindannyian dolgoznak, kapcsolatot tartanak a szülőkkel, megosztják az aktuális heti nevelési terv szerinti anyagokat, énekeket, verseket, kézműves technikákat, frissítik a termek dekorációját, szemléltető eszközöket készítenek, igény esetén online fogadóórát is tartanak. A Gazdag Erzsi Oviban csak kevesen kérték a felügyeletet, ezen a héten 6-9 kisgyermeket fogadnak, számuk naponta változik.
Molnár Anikó - óvodavezető, Gazdag Erzsi Óvoda
"Váratlanul érte a szülőket, hogy mégis csak lehet felügyeletet kérni, lehet, hogy jövő héttől ezt többen igénylik, mert a szülőknek nehéz megoldani a gyerekek felügyeletét. Az óvodánkban 6 kisgyermekünk van jelenleg, saját csoportjában, ugyanis a csoportok nem összevonhatóak, és a saját óvónője felügyeli a kisgyermeket."
A bölcsődéket nem érinti a lezárás, normál rendben dolgoznak. A járvány miatt az elmúlt héten egy csoport került karanténba három napra, jelenleg nem tudnak a szombathelyi intézményekben fertőzött gyermekről, sem dolgozóról. A gyermeklétszám kisebb a szokásosnál.
Sebestyén Bianka - intézményvezető, Egyesített Bölcsődei Intézmény
"A jelenlévő gyermeklétszámunk csökkent, mert akik nem mennek oviba, iskolába és van kisebb bölcsis testvérük, őket a szülők nem hozták bölcsődébe, ezért csökkentett létszámmal működnek a bölcsődéink. Kb. a beíratott létszámunknak a fele."
Az általános iskolákban meg kellett szervezni a gyerekek felügyeletét, de a tapasztalat az, hogy a családok többsége ezt megoldja otthon.
A Brenner-iskolában például erre a hétre két első osztályos kisdiák szülei kérték a felügyeletet. Minden osztály digitális rend szerint tanul a tavaszi szünetig, egységes felületen kapják a feladatokat.
Englert Zsolt - igazgató, Boldog Brenner János Ált. Isk. és Gimn.
"Novembertől a gimnazistáink digitális munkarendben dolgoznak, sajnos a vírushelyzet miatt mindig volt egy-egy osztály, amelyik karanténba kényszerült, és digitális tanrendben tanult, volt alsós és felsős osztály is. Nem ért minket váratlanul, hogy így kell dolgoznunk. Egységes Google Classroom rendszert hoztunk létre, kiadtuk az elérhetőségeket, speciális email címeket, és ezt a platformot használjuk."
A digitális oktatásban részt vevők számára 30 napig ingyenes az internet, ezt az alapfokú nevelési-oktatási intézménnyel fennálló jogviszony igazolásával a szolgáltatónál kell kérni.
Hírek
Gyermekfelügyelet az iskolákban és az óvodákban
Szombathelyen egyelőre csak kevés család él az iskolákban és óvodákban biztosított gyermekfelügyelettel. Az élet hétfő óta változott meg a köznevelési intézményekben, amikor a járványhelyzet miatt bezárták az óvodákat és az általános iskolákat. A cél az, hogy minél kevesebb személyes találkozás jöjjön létre, ám a gyermekfelügyeletet biztosítani kell. A bölcsődéket nem érinti a korlátozás, normál rendben tartanak nyitva.