Minden szülő tudja, hogy a gyerekekkel bármelyik pillanatban történhet baleset, vagy hirtelen kialakulhat náluk magas lázzal, fájdalommal járó betegség. Ráadásul a baj sokszor éjszaka vagy hétvégén következik be. Ilyenkor nehéz lehet eldönteni, hogy elegendő a házipatikát alkalmazni és megvárni a háziorvosi rendelést, vagy inkább ügyeletre vigyék a gyereket - főleg ha a szülők még tapasztalatlanok.
A Semmelweis Help ingyenesen letölthető applikáció segít a döntésben.
Kovács Eszter - igazgatóhelyettes, kommunikációs Igazgatóság, Semmelweis Egyetem
"A Semmelweis Help abban segít a szülőknek, nagyszülőknek, hogy amikor bizonytalanok, és nem tudják, hoyg elinduljanak-e mondjuk szombaton egy lázas gyerekkel az ügyeletre, vagy elég megvárniuk a hétfőt, amikor rendel a háziorvos. Ami nagyon fontos, hogy az app nem ad diagnózis, és nem veszi át a döntés felelősségét a szülőtől. Annyiban támogatja, hogy pontosabb információt ad a gyerek aktuális egészségügyi állapotáról, mint egy random internetes keresés."
Az alkalmazás kétéves fejlesztő munka eredménye, melyben az egyetem gyermekorvosai vettek részt. Az ötletgazdát, Kovács Eszter szombathelyi származású kommunikációs szakembert saját tapasztalatai inspirálták: amikor 2008-ban édesanya lett, maga is szembesült a gyerekbetegségek okozta nehézségekkel. Az applikáció tartalmaz egy szabadszavas keresőt, amihez a háttérben egy kiterjedt szinoníma szótár társul, illetve egy testábrát, amelyen be lehet jelölni a testrészeket és a hozzá kapcsolódó tüneteket. Ezek alapján a rendszer visszakérdez például a láz és fájdalom mértékére, de további tünetekre is. Az eredmény oldalon pedig javaslatot ad, hogy mit tegyünk: maradjunk otthon, és kezeljük a tünteteket - ehhez is ad segédletet az app , vagy menjünk ügyeletre, esetleg hívjuk a 112-t. Utóbbit fel is ajánlja a rendszer, egy kattintással elindíthatjuk a hívást.
Kovács Eszter - igazgatóhelyettes, kommunikációs Igazgatóság, Semmelweis Egyetem
"Ennek az applikációnak az alapja egy a Semmelweis Egyetem gyermekorvosai által létrehozott nagyon exkluzív tudásbázis, és jelenleg több mint 220 gyermekbetegséghez és balesethez, égéshez, állati harapás, rovarcsípés stb. kapcsolatos tünetet tartalmaz a tudásbázisunk."
Fél évig tesztelték az alkalmazást, figyelték a felhasználói visszajelzéseket, és beépítették azokat. A kiadás után rögtön az egyik legnépszerűbb ingyenes letölthető hazai applikációvá vált. Az első napon mintegy 14 ezer tünetellenőrzést futtattak le a felhasználók, és eddig mintegy 100 ezren töltötték le. Ez is mutatja, mekkora szükség van a hasonló segédletekre. Az alkalmazást elismeri és használatra ajánlja az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezésegészségügyi Intézet, a Magyar Orvosi Kamara, a Mentőszolgálat és a Magyar Gyermekorvosok Társasága is, ami nagy elismerés a fejlesztők számára. A jövőben szeretnék a felnőttkori betegségek tüneteire is kiterjeszteni a Semmelweis Helpet, elsőként a kardiológia és a szülészet-nőgyógyászat területén.