Szól a tűzjelző és füst gomolyog az egyik raktárnál, ahol veszélyes anyagokat tárolnak. A szimuláció szerint 200 m2-en csaptak fel a lángok. Egy dolgozó megpróbálta eloltani, de bennrekedt, és súlyos légúti sérüléseket szenvedett. A tűzoltó egységek védőfelszerelés használata mellett hatoltak be az épületbe, megfékezték a lángokat és kihozták a sérültet.
Lakatár Gábor - tű. őrnagy, a Szombathelyi Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője
"A katasztrófavédelem számára azért jó ez a gyakorlat, mert a beavatkozó állomány megismeri a veszélyes üzembekben, raktárakban azokat az anyagokat, amelyekkel munkájuk során találkozhatnak, és megismerik a céget is, hogy mire képeset éles eset esetén."
A tűz- és robbanásveszélyes anyagok tárolását, kezelését végző cégeknek évente közelező Súlyos Káresemény Elhárítási Terv gyakorlatot tartaniuk. Háromévente pedig valamennyi érintett hatóság és szervezet részvételével nagyszabású, összevont szimulációt rendeznek, ilyen volt ez a mostani is. Tesztelték, hogy a cégnél mindenki tisztában van-e a feladatával, és hogyan hajtja azt végre. Van, aki a közművek lekapcsolásáért, más a dolgozók kimenekítéséért és a hatóságok tájékoztatásáért felel.
Kuglitz Attila - ügyvezető, Zoll-Sped Kft.
"Az idei gyakorlatot a szakmai felügyelet megfelelőnek értékelte, de ennek ellenére azt gondoljuk, mindig van min fejlődni, és ezeken a megoldásokon elgondolkodni a minél nagyobb biztonság érdekében."
Egy vegyi baleset sérültjeinek ellátása a mentők számára is kihívás, hiszen a szennyezett területen kockázatos a mozgásunk. Vasban szerencsére ritkán történik ilyesmi, de olyan közúti balesetek előfordulnak, amelyekben veszélyes anyagot szállító jármű is érintett.
Köcse Tamás - vezető mentőtiszt, OMSZ
"A mi számunkra azért is kihívás a vegyi balesetek ellátása, mert különös mérgező hatással is kell számolnunk, amelyek nem mindig a helyszínen jelennek meg, ezért minden érintettnek a részletes vizsgálatára is sor kell kerüljön."
A gyakorlat célja a hatóságok és az érintett cégek közötti együttműködés erősítése, és a veszélyhelyzetek megelőzése a minél nagyobb biztonság érdekében.