Veteránok, bébi boomerek, x, y, z és alfa generáció: míg az előbbieknél a biológia befolyásolta a korszakváltásokat, addig utóbbiaknál a technológiai fejlődés. Ezért lehetséges, hogy gyorsuló ütemben követik egymást - erről is beszélt a generációkat vizsgáló szakember a Bolyai-iskolában megtartott előadásában.
Steigervald Krisztián - generációkutató
“Most éljük azt az időszakot, amikor hat generáció él egymás mellett. Soha nem volt ilyen, hogy ennyire sok generáció élne egymás mellett. Ráadásul ami nagyon nagy változás, az az, hogy megszűntek azok a viszonyulások, amik az elmúlt 1000, 1500, 2000 évben jellemezték a generációkat. Apáról fiúra, anyáról lányára a hagyományos szerepek örökítődtek. Nincsen ez már meg.”
A kutató szerint a mai szülői generáció nem rendelkezik azokkal a gyökerekkel, amelyekre a mostani gyerekeknek szükségük van. Új családi formák léteznek, változóban van a munkaadó és munkavállaló közötti viszony, és még egy sor más társadalmi folyamat befolyásolja az életünket. Mindez a pedagógusokat is új feladatok elé állítja.
Papp Tibor - igazgató, ELTE Bolyai-iskola
“Ki hogyan áll hozzá például a mai világ kihívásaihoz, mit kell nekünk észrevenni a mai gyerekekben, hogyan közelítsünk hozzájuk, miért kell digitális tananyagot használni, hogyan tudunk közelebb férkőzni az ő lelkivilágukhoz, illetve a motivációjuk szempontjából miért fontos ez.”
Amíg a mai szülői generáció gyerekkorában megkérdőjelezhetetlen volt, hogy aki idősebb, az többet is tud, addig ma a kérdésekre inkább a kortársaktól érkeznek a használható válaszok. A tudásátadás iránya is megfordult, sokmindenhez a fiatalabb ért jobban. A szakember szerint a generációs csapdák kikerülésének kulcsa ennek tudatosítása, vagyis az önismeret.
Hírek
Generációkutatás
Kétkeresős családmodell, alkalmazkodás a változó világhoz, gyorsuló technológiai fejlődés, digitalizáció - számos oka van annak, hogy a ma egymás mellett élő generációk között feszültség van, nem értik meg egymást. A szakember szerint nem az a jó válasz, hogy “bezzeg az én időmben”.