Szombathely jövője szempontjából kiemelkedően fontos, hogy megmaradjon a gépészmérnökképzés - hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Nemény András. Bár a nehéz gazdasági helyzetben a kötelező feladatokra koncentrál az önkormányzat, és a képzés támogatása sokba kerül, nem sajnálják a forrást, mert tudják, hogy megtérül - tette hozzá a polgármester. Idén 64,6 millió forintot ad a város az egyetemnek, a következő években ez az összeg tovább nő.
Nemény András - polgármester
A 2021-24-es években minden évben 130 millió forintot fogunk biztosítani a költségvetésünkből erre a célra. Ezért cserébe kapjuk, hogy az egyetem vállalja, hogy a szerződés időtartama alatt a szombathelyi duális gépészmérnökképzést folyamatosan fenntartja és működteti."
A rektor elmondta: a gépészmérnöki szak érdekes színfolt az ELTE portfóliójában, hiszen kari szinten nincs műszaki képzésük.
Borhy László - rektor, ELTE
"Alapvető értékünk és érdekünk, hogy ezt a képzést fenntartsuk és fejlesszük, és ha lehet, még tovább erősítsük."
A duális gépészmérnökképzést 2015-ben indította el a város, a Nyugat-magyarországi Egyetem és a Vas megyében működő nagyvállalatok közösen - reagálva a szakemberhiányra. A gazdaság szereplőinek elvárása a szak tartós fennmaradása, hiszen a stabil szakember-ellátottság biztosítja a fejlődést - mondta el a BPW vezérigazgatója.
Mándli Péter - vezérigazgató, BPW Hungária Kft.
"A szerződés maga számomra az ék, ami megtámasztja a sikeresen elért eredményt, és a következő években biztosítja a képzésnek a meglétét, biztosítja a frissen végzett mérnökhallgatókat, akik nálunk elkezdenek dolgozni, és hozzáadott értéket teremtenek."
A gépészmérnök képzésben jelenleg 250 hallgató vesz részt, a duális formára idén 26 hallgatót vettek fel. Két évfolyam már átvehette diplomáját, a végzettek 70 százaléka elhelyezkedett a cégeknél. A sajtótájékoztatón elhangzott: tárgyalások folynak a kormányzattal arról, hogy a képzés minisztériumi támogatásban is részesülhet.
Hírek
Folytatódhat a gépészmérnökképzés
A gépészmérnökképzés folytatásáról írt alá megállapodást az önkormányzat, az ELTE és a duális képzésben részt vevő 13 cég ma délelőtt. Az egyetem vállalja, hogy 2024-ig biztosan működteti a szakot, amelyhez a város évente 130 millió forint támogatást ad, a vállalatok pedig továbbra is biztosítják a gyakorlati hátteret és szakmai segítséget.