Törvény írja elő, hogy évente kell tájékoztatni az Országos Bírósági Hivatal vezetőjét és a bírákat a törvényszékek, ítélőtáblák éves működéséről, ügyforgalmi, illetve gazdálkodási helyzetéről. Az eredményesség egyik fokmérője az elhúzódó ügyek aránya - ennek csökkentése érdekében a Szombathelyi Törvényszék komoly erőfeszítéseket tett.
Senyei György - elnök, Országos Bírósági Hivatal
"A Szombathelyi Törvényszék az ország bíróságai közül a legmagasabb százalékos arányt érte el az elhúzódó ügyek csökkentése terén."
A gyors bírósági döntés minden állampolgár jogos igénye, ezért is büszke az elért eredményre a törvényszék elnöke.
Szabó Sándor - elnök, Szombathelyi Törvényszék
"A Szombathelyi Törvényszék 2022-ben sokkal több ügyet fejezett be, mint amennyi érkezett, arra vagyok a legbüszkébb, hogy az országban a legnagyobb arányban csökkentettük a hosszú pertartamú, 2-5 éven túli ügyeket, ezzel a jogkereső állampolgároknak sokat tudtunk segíteni, hogy minél hamarabb eldőltek ezek az eljárások."
Tavaly országosan 2,8 százalékkal kevesebb ügy érkezett be a bíróságokhoz, a Szombathelyi Törvényszéken 2,5 százalékkal csökkent az új ügyek aránya. Tavaly 21 410 ügyet zártak le, a peres ügyhátralék 8,65 százalékra mérséklődött. Jelentősen nőtt ugyanakkor az embercsempészettel kapcsolatos eljárások száma, a bíróság hétvégi ügyeletet is fenntart emiatt.
Szabó Sándor - elnök, Szombathelyi Törvényszék
"Az embercsempészetes ügyek nálunk is nagy számban megjelentek, 2022-ben kétszer annyi ilyen ügy érkezett, mint az előző években. A nagy számokban ez változást nem hozott, hanem a belső struktúra alakult át. Erre felkészültünk, mindig megfelelő bírói létszámmal és segédszemélyzettel állunk rendelkezésre az ilyen ügyek elbírálásában."
A pandémia óta felértékelődtek a digitális megoldások, folyamatosan nő a távmeghallgatások száma, ami hozzájárul a peres ügyek mielőbbi befejezéséhez. A Szombathelyi Törvényszék épületében 27 millió forint értékű energetikai korszerűsítés történt, s bár a rezsiköltség nőtt, így is 50 százalékot sikerült megtakarítani. A sajtótájékoztatót követően összbírói értekezletet tartottak. Elhangzott: minden feltétel adott, hogy 2023-ban is eredményes legyen a munka. A legfőbb cél, hogy tovább csökkenjen a hosszú pertartamú ügyek száma, javítsák a munkakörnyezetet és az informatikai lehetőségek kihasználásával növeljék az ítélkezés hatékonyságát.