Szombathely a legrégebben lakott magyar település, Szent Márton szülővárosa, de ez az a hely, ahonnan 1944 júliusában több mint 3600 zsidó embert hurcoltak el. A zsidóság történetéről a tankönyvekben kevés szó esik, ezért is hiánypótló a Centropa Alapítvány munkája - Nemény András polgármester köszöntötte a tanárképző szemináriumra az ország szinte minden pontjáról érkezett vendégeket. Az alapítvány partnerségben a Szombathelyi Zsidó Hitközséggel szervezte a vasi megyeszékhelyre a tanári továbbképzést.
Liebermann Mária – ügyvezető igazgató, Centropa Alapítvány
„Nincs elég ismerete a tanároknak és a diákoknak a zsidó emberek életéről. 12.50 Itt jegyezném meg, hogy a Centropa alapítvány, ami zsidó holokauszt túlélő emberek élettörténeteit gyűjtötte össze a 2000-es évek elején, éppen nem arra próbál fókuszálni, hogy a holokausztot mutassa be, tanítsa, hanem azt szeretnénk megmutatni, hogy ezek az emberek, akik elmesélték az életüket, hogyan éltek.”
„Ebben a kiállításban megmutatjuk azt, hogy mi minden történt a szombathelyi zsidóságban 1836 óta, amióta beengedték a városba a zsidó embereket.”
A két napos programfolyamban a résztvevők meglátogatták a holokauszt és a zsidó otthontörténeti tárlatot is a hitközség múzeumában Márkus Sándor korábbi elnök vezetésével. Várnainé Balogh Beáta rendszeres látogató itt tanítványaival. A Zrínyi iskola történelemtanára évek óta együtt dolgozik az alapítvánnyal, többek között ezért is tartják Szombathelyen a továbbképzést.
Várnainé Balogh Beáta – tanár, Zrínyi Iskola
„Nagyon fontosnak tartom, hogy minden ember többet tudjon a zsidó kultúráról. 14.35 és arról, hogy hova vezethet a gyűlöletkeltés és a kirekesztés. Legkönnyebben ezt egy történelemtanár tudja ezt bemutatni a diákoknak az iskolában, legyen az általános-, középiskola, vagy egyetem. Nekünk megvan az a felelősségünk, hogy mi többet tudunk erről az időszakról, de mégsem annyit, ami elvárható lenne.”
A résztvevők szakértő vezetéssel tettek helytörténeti sétát a szombathelyi zsidó temetőben.
Kun Emőke – tanár, Debreceni Tóth Árpád Gimnázium
„Nagyon sok tapasztalatot szereztem, egyrészt. Kíváncsi voltam, hogy mit tudok hasznosítani. Nagyon érdekes a történelem oktatásban, hogy élményszerű legyen. Hogyan lehet a környezetünket, a családi történeteket, krónikákat bevonni a történelemoktatásba, ehhez nagyon sok módszertani dolgot kaptunk.”
A képzésekre a történelemtanárok mellett etikát, magyart és éneket oktató pedagógusok is jelentkezhetnek, hiszen a zsidóság története nem redukálható csupán történelmi tényekre, más órákon is bemutatható a diákok számára.
Hírek
Fókuszban a zsidóság - Kétnapos tanárképző szemináriumot tartottak Szombathelyen
Szombathelyen tartotta kétnapos tanárképző szemináriumát a zsidóság történeti örökségét bemutató Centropa Alapítvány, amely több mint 20 éve végez társadalomtörténeti kutatómunkát, és dolgoz ki az oktatásban jól használható módszereket. A vasi megyeszékhely több szempontból is ideális helyszíne a Zsidó temetők az oktatásban címet viselő továbbképzésnek.