Az ellenőrzés során nem csak a szemükre hagyatkoznak a fogyasztóvédők. Kétféle internetes adatbázist használnak, ezekről pillanatok alatt lekérhető, hogy a polcon látott termék szerepel-e a tiltó listán.
Kiss András - vezető főtanácsos, Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Regionális Felügyelősége
"Azok a termékek vannak itt, amit Magyarországon már bevizsgáltak és nem találtak megfelelőnek, de vannak olyanok is, amelyek az unióban kerültek más ország fogyasztóvédőinek a látókörébe."
A fogyasztóvédők szerint a legtöbb probléma a szabványosnál vékonyabb, emiatt balesetveszélyes vezetékekkel, a nem megfelelő szigeteléssel van. Azok az áruk sem kerülhetnek a boltokba, amelyek csomagolásán nem lehet egyértelmű használati utasítást vagy eredetigazolást találni.
Fehérné Horváth Ildikó - kirendeltségvezető, NFH
"Mindig nézzük meg, van-e magyar felirat. CE jelölés is kell, ez garantálja, hogy biztonságos a termék és a figyelmeztető feliratok is meglegyenek."
Az elmúlt években a megyében nem voltak komolyabb problémák a karácsonyi füzérekkel a megyében. Akiről a mostani ellőrzésen beizonyosodik, hogy balesetveszélyes árut kínál, minimum 15 ezer forintos pénzbüntetésre számíthat, de az ellenőrök a gyártókat és a forgalmazókat is felelősségre vonhatják.