A fotográfia néprajzi vonatkozásai kerültek előtérbe a Fényérzék konferencia első napján. A Magyar Tudományos Akadémia és a Néprajzi Intézet munkatársainak a vizuális kulturális antropológia témakörében tartottak előadásokat. A kísérleti fotográfiával foglalkozó Bölcskey Miklós a Képzőművészeti Egyetemen hallgatói körében végzett kísérleteiről számolt be.
Bölcskey Miklós - képzőművész tanár, Eszterházy Károly Egyetem
"Törekedtünk arra, hogy egy kicsit gondolkodjunk a képek körül. Ne csupán kattintgatás legyen, hanem próbáljunk valahogy mélységeket adni a képek mögöttiségben, tehát hogy kicsit gondolkodók legyünk."
A konferencia másnapján a fotótörténet és a muzeológia volt a kiemelt téma. Szó esett többek között a Magyarországról elvándorolt és külföldön hírnévre szert tett fotográfusokról, valamint a szombathelyi fotótörténet jelentős alakjairól, például a Knebel család tagjairól, valamint Vizmathy Géza amatőr fotós munkásságáról.
Kelbert Krisztina - történész, Savaria Múzeum
"Az 1860-as évektől az 1960-as évekig, 100 éve leforgása alatt közel 90 fotós munkálkodott a városunkban. Az ő anyaguknak jelentős része közgyűjteményekben fennmaradt, így a Savaria Múzeum történeti gyűjteményében is. Szerencsések vagyunk, hogy ezekből nyújthatunk válogatást a látogatóknak."
A Fényérzék kiállításhoz kapcsolódóan október 19-én kezdődik egy előadás-sorozat: Mayer László Kényszerképek címmel nyújt betekintést az érdeklődőknek a 20. század eleji Vas vármegyei cigányfotók történetébe.
Hírek
Fényérzék
A magyar fotográfiának emléket állító Fényérzék sorozat keretében kétnapos fotótörténeti, művészeti és muzeológiai konferenciát szerveztek a Savaria Múzeumban. Az érdeklődők az előadásokat követően tárlatvezetésen is részt vehettek a Vasi Skanzenben, a Savaria Múzeumban, valamint a Képtárban.