Hírek

Feljelentés a Savaria Nagyszálló ügyében

2020. július 09., 14:30
Feljelentés a Savaria Nagyszálló ügyében

Másfél évtizede várja sorsának jobbra fordulását Szombathely városképének egyik meghatározó épülete, a Savaria Nagyszálló. A Kovács család több mint egy évszázada építettette eredetileg szállodának és kávéháznak, de működött benne postahivatal, fodrászat, kölcsönkönyvtár, könyvesbolt, kamaraszínház és cukrászda is. A Savaria Nagyszálló több volt mint egy hotel, a város társadalmi életében is fontos szerepet játszott. 1978-ban bezárták, majd felújítást után 1985-ben nyitott ki újra. 1998-ban privatizálták, az új tulajdonos rekonstrukciót ígért, de ebből nem lett semmi, 2005-ben végleg bezárt a szálloda. A cég felszámolás alatt áll, s azóta a felszámoló több alkalommal is meghirdette eladásra az épületet, de az nem talált gazdára. Tavaly év végén azonban felbukkant egy vevőjelölt, ugyanakkor a szombathelyi önkormányzatnak elővásárlási joga van az ingatlanra.  

Nemény András polgármester
A választások után közvetlenül, hirtelen kiírásra került a pályázat, és anélkül, hogy egyáltalán bármilyen értékbecslésünk lett volna, vagy az ingatlannak utána tudtunk volna nézni nagyon gyorsan kellett döntést hozni, ráadásul ilyenkor a város elővásárlási joggal él, vagy nem, ez a döntés. Nagyon komoly összegen érkezett ajánlat, 400 milliós összegen.

A város vezetése megpróbálta felvenni a kapcsolatot az ajánlattevővel, hogy megismerjék szándékait, ez az azonban nem sikerült. Ráadásul az önkormányzatnak nem állt rendelkezésre az egyébként nagyon rossz állapotban lévő ingatlan megvásárlásához szükséges összeg sem, ezért a közgyűlés januárban úgy döntött, nem él az elővásárlás jogával. Ezt követően több alkalommal kérték a felszámoló tájékoztatását arról, hogy a vevővel megkötötték-e a szerződést.

Nemény András polgármester
A közgyűlés már az első pillanatban gyanúval élt, hogy itt egész más történetről van szó, ezért arra a szólított fel engem, hogy minden információ birtokában amennyiben ez egy tulajdonképpen eleve egy olyan eljárás volt, hogy csak arra ment, hogy a város mindenképpen fizessen, akkor a felszámolóval szemben tegyünk meg minden szükséges jogi lépést.

A felszámoló végül több hónap elteltével válaszolt a megkeresésre, de ebből sem derült ki, hogy a pályázó megvette-e az ingatlant. A polgármester a közgyűlés döntésének megfelelően megtette a büntető feljelentést az ügyben. Ami pedig a jövőt illeti: az önkormányzat felméri, hogy saját eszközeivel, hogyan tud hozzájárulni egy komoly befektető elképzeléseinek megvalósításához.