Palkó István pedagógus, a szombathelyi tanítóképző főiskola alapítója, a Nagy Lajos Gimnázium első igazgatója, az Életünk folyóirat alapító főszerkesztője a 80-as években elhagyta szeretett városát, Szombathelyt, mert az akkori, kommunista városvezetés egyeztetés nélkül kisajátította a család ellátását segítő gyümölcsöst. Ma ezt a területet Dr. Palkó István köznek hívják. A szombathelyi önkormányzat csütörtök délután szimbolikusan visszaadta a területet a családnak, amikor felavatták a Dr. Palkó Istvánt ábrázoló szobrot.
Nemény András - polgármester
“Palkó István valójában egy ösztönös tehetség volt. Egy polihisztor - mondanánk ma. De talán azt is mondhatnánk - és nem is túlzás -, hogy a maga területén ösztönös zseni volt. Ez a nagyon sokrétű és széleskörű tudás ez valójában egy tőről fakadt: ebből a tehetségből. Úgyhogy valójában most valamilyen szinten Palkó Istvánnal a tehetségnek, az ő tehetségének állítunk szobrot.
Az ünnepségen a 6. számú választókörzet önkormányzati képviselője, Kopcsándi József is megemlékezett Palkó Istvánról, aki egész életét a közjó szolgálatába állította. Palkó István fia, Péter beszédében meghatottan idézte fel édesapja erkölcsi tartását, szakmai igényességét és humorát. A szoborállítás ötlete a Szombathelyi Szépítő Egyesülethez köthető. Már négy évvel ezelőtt elindították a folyamatot, ám a pandémia közbeszólt. A tavalyi év elején azonban újraélesztették az ügyet, amit az önkormányzat és Palkó István családja is támogatott. A beszédeket követően leleplezték a 185 cm magas műalkotást. A portré talapzatán olvasható, milyen sokrétű tevékenységet végzett a neves pedagógus.
Bődi Lívia - elnök - Szombathelyi Szépítő Egyesület
“Számunkra teljesen természetes volt, hogy ezt az ügyet felkaroltuk. És aztán elkezdődött az érdemi tervezés, az egyeztetések sora mind a családdal, mind a művész úrral, és aztán megtörtént a szobornak a lektorálása, és amikor a négytagú szakmai zsűri is elfogadta ezeket a tervezeteket, amiket beadtunk, utána kezdődött el az érdemi munka, aminek most az az eredménye, hogy itt áll ez a szobor.”
Kovács György, Torony polgármestere az ünnepség végén koszorúval emlékezett meg a toronyi születésű Palkó Istvánról. Az érdeklődők a sportházban folytatták a megemlékezést, ahol levetítették a Dr. Palkó István élete című dokumentumfilmet.