A magyar és az izraeli Himnuszt követően a Szombathelyi Zsidó Hitközség elnöke emlékezett az elhurcoltakra. Felidézte, hogy a visszatérők sokáig nem tudták, hogyan folytassák életüket, de azt igen, hogy nem szabad a történteket elfeledni. Okiratba foglalták, hogy minden július első vasárnapján emlékezzenek meg Szombathelyen a soá áldozatairól.
Márkus Sándor - elnök, Szombathelyi Zsidó Hitközség
"Ártatlan emberek százezrei pusztultak el, 613 gyermek nem jött vissza Szombathelyre, ezt nem szabad elfelejteni, és meg kell mutatni a következő korosztálynak, hová vezet az antiszemitizmus, a gyűlölet, a megkülönböztetés. Ez ellen küzdünk."
Nemény András beszédében egy elképzelt, holokauszt nélküli világot festett le, ahol 2021-ben tömegek gyűlnek össze a visszavonuló szombathelyi rabbi, tízezer zsidó vallási vezetőjének búcsúztatóján.
Nemény András - polgármester
"De nem feledkezhetünk bele sokáig ebbe a képbe, mert annál nehezebb lesz a visszatérés. Hiszen se szombathelyi rabbi, se használatban lévő zsinagóga, se nagyszámú zsidó közösség, se gyerekek. Maradtak emlékek, képek, tengernyi fájdalom, megválaszolhatatlan, újra és újra feltett kérdések. Hogyan történhetett ez velünk? Hogyan szakíthatták ki a város élő testének egy részét?"
A polgármester elmondta: Szombathely közössége nem volt elég erős, nem védte meg tagjait, az ország vezetői cserben hagyták a rájuk bízott életeket. Soha nem juthatunk el idáig újra, szögezte le. A zsidó közösség hagyományait, kultúráját, értékeit a város életének részévé kell tenni. Székely János megyéspüspök levélben üzent az emlékezőknek. Ebben azt írta, lelkét a szégyen és a bocsánatkérés tölti el.
Gyászszertartás kezdődött Schőner Alfréd főrabbi vezetésével.
Schőner Alfréd - főrabbi
"Az emlékezés gyűjtött össze bennünket az egykori zsinagóga tövében, árnyékában, emlékezve a múltra."
Emlékeztetett arra, hogy a zsidóság életét 613 micvá, azaz szabály irányítja, ezek közül legfontosabb az "Őrizd meg és emlékezz!" Szomorú véletlen, hogy épp 613 szombathelyi zsidó gyermek veszett oda Auschwitzban. Dolgos emberek lehettek volna, akik tartalommal gazdagíthatták volna a várost. Nincs a szívünkben bosszú, sem harag, fájdalom, keserűség és gyász van benne - fogalmazott a főrabbi.
Elhangzott a kaddis, a zsidók fájdalommal teli gyászimája, majd az emlékezők átsétáltak a holokauszt emlékműhöz, ahol koszorút helyeztek el és fejet hajtottak mások mellett a szombathelyi és a Vas megyei önkormányzat, a kormányhivatal és a zsidó hitközség vezetői.
Hírek
Fájdalmas emlékezés
77 évvel ezelőtt, 1944. július 3-án kezdődött meg a szombathelyi zsidók deportálása. Több mint háromezer embert, köztük 613 gyereket hurcoltak Auschwitzba, és küldtek a halálba, pusztán származásuk miatt. Mindössze 178-an térhettek haza. Erre a tragikus eseményre emlékeztek vasárnap a Batthyány téren.