Az idén is nőtt azoknak a napoknak a száma, amikor a legmagasabb hőmérséklet meghaladta a 31 fokot. Ez a hőség jelentős károsodást okozott a szántóföldi növényekben.
Varsányi László osztályvezető Vas Megyei Kormányhivatal
„Aszálykár ellen elsősorban azt tudjuk, hogy a növényeknek a víz felvevő képessége az különböző tehát egy vetésszerkezet jó megválasztásával lehet védekezni. Lehet védekezni avval, hogy az előveteményt hogyan választom meg. Nagyon fontos, hogy gyommentesen tartsam a területet, mert a gyom rengeteg nedvességet vesz fel a talajból.”
A szakemberek szerint a hőség ellen a megfelelő termőhely kiválasztásával, stressztűrő fajták vetésével és szakszerű talajműveléssel lehet védekezni.
Egyre gyakoribb, és mind nagyobb károkat okoz a jégverés, amely az idén sem maradt el. .
Mándli Tibor gazdálkodó
„A Nemzeti Agrárkamara azzal foglalkozik most, hogy kiépítsék az egész országban ezt a jéghálót, tulajdonképpen a jégvédelmet. Ezt 2018 év végére kiépítik, és bízok benne, hogy itt ezen a részen is megfelelő védelmet fog nyújtani, legalábbis egy hetven százalékban megvédi a növényeket, és kevesebb lesz a kár.”
Ennek a fejlesztésnek a gyümölcs-, és szőlőültetvények védelmében, valamint a szántóföldi termelésben lesz kiemelt jelentősége.
Hírek
Fagykár, jégverés, aszály
A vasi mezőgazdaság szereplői már évek óta érzékelik a szélsőséges időjárás kedvezőtlen hatásait. Rendszeressé vált a megyében a tavaszi fagykár, a jégverés immáron harmadik egymást követő évben pusztított, és az aszály is jelentős károkat okoz a termelőknek.