Ilyen asztrográffal készítette Gothard Jenő a 19. század végén világszínvonalú csillagászati fotóit, és az elsők között használta ezt a Petzval-féle kettős objektívet. A róla elnevezett obszervatórium vándorkiállításán saját készítésű vagy általa továbbfejlesztett műszerei mellett asztrofotóiból tekinthető meg válogatás. Megörökítette többek közt az 1882-es napfogyatkozást vagy a Lyra-gyűrűsköd addig senki által nem látott csillagát.
Kovács József csillagász
Gothard Jenő akarva-akaratlanul, de felfedezte ezt a csillagot, fotografikus úton, lefényképezte, üveglemezen rögzítette, és hát sokáig nem is akarták neki elhinni, hogy nem ő rajzolta oda a fotólemez közepébe, a gyűrű közepébe ezt a csillagot mert optikai tartományban működő távcsövekkel, amelyek háromszor akkorák voltak, sem látták még addig ezt a csillagot.
A kiállításon Gothard érdekes fizikai kísérleteiből is ízelítőt kap a látogató.
Szabó M. Gyula igazgató, ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium
Szikrafelvételeiből, amelyeknek a technikája is rendkívül érdekes, és a képi világa is egészen szürreális, és röntgenfelvételeket is, ugye Magyarországon először ő készített röntgenképeket.
Az obszervatórium kiállítása jól illeszkedik a múzeum idei sorozatának fotózást középpontba állító tematikájába.
Csapláros Andrea múzeumigazgató, Savaria MHV Múzeum
A kiállítás mellett az az öröm talán még nagyobb, hogy egy olyan kapcsolat alakul ki a múzeum és az obszervatórium között, amely a jövőt is egy kicsit előre mutatja.
A múzeum azt tervezi, hogy 2018-as kiállítássorozatának a csillagászat lesz a központi témája. A Gothard emlékkiállítás az év végéig tekinthető meg a Savaria Múzeumban.