“Hetedikes magyar nyelv, olvasás.”
Ebben a tanteremben várja további sorsát a több száz tankönyv, ami kedden érkezett meg a horvát nemzetiségi iskolába. A tankönyvellátó mindig jó előre értesíti az iskolákat a kiszállítás időpontjáról, és időben meg is érkeznek a csomagok.
Hutter Levente - rendszergazda, Mate Mersic Miloradic Horvát Óvoda és Általános Iskola
“Megérkezett a kamion, akkor raklapon vannak a könyvek, le kellett pakoln ia raklapot, utána szétválogatni őket, mert ugye ott eléggé összevissza vannak a kupacban, külön raktuk tankönyvek szerint, meg kellett számolni, hogy stimmel-e minden, szerencsére minden stimmelt.”
Ahogy minden évben, most is pontosan annyi érkezett, amennyi kellett. Előfordul azonban, hogy egy-egy suliban kevesebb, vagy éppen néhány darabbal több van a csomagokban - ezt napokon belül korrigálják. Ezek a tankönyvek megfelelnek a 2020-as NAT követelményeinek.
Paukovicsné Horváth Edit - igazgató - Mate Mersic Miloradic Horvát Óvoda és Általános Iskola
“Ez a tanév, ami most következik, ez a 2020-as NAT-nak az utolsó állomása, tehát most érkezik el minden iskola ahhoz, hogy valamennyi osztályban felmenő rendszerben a 2020-as NAT bevezetésre kerül, hát a tanév rendje alapján, illetve a tervezet alapján ezt ellenőrizni is fogja az oktatási hivatal, illetve a minisztérium, hogy megtörtént-e mindenhol. Nálunk a felmenő rendszer miatt ez most a negyedik osztályt érinti, illetve értelemszerűen a hetedikeseinket, akik most a legidősebbek lesznek, nyolcadik osztályunk még nincs.”
Több eltér a tavalyitól, néhányat többé vagy kevésbé át kellett szerkeszteni.
Paukovicsné Horváth Edit - igazgató - Mate Mersic Miloradic Horvát Óvoda és Általános Iskola
“Mindenképpen érdekes lesz, hogy a természettudományos tankönyvek, például a 7., 8. osztályra így jelennek meg, hogy 7-8. évfolyamra. Természetesen én látom ebben a pedagógusnak azt a szabadságát, illetve a kerettantervnek azt a szabadságát, hogy két év alatt kell elvégezni az adott tananyagot, illetve a követelményeknek eleget tenni, hát látom a hátrányát is, mert azért bele tudunk nagyon merülni, és esetleg egy kicsit sok.”
Mennyiségét tekintve is több a természettudományos tankönyv, mint a többi - tette hozzá az igazgató. A nemzetiségi iskolákban a két nyelven oktatott tantárgyakhoz tartozó tankönyvek átdolgozása, illetve fordítása még zajlik.
Az elsősök új tankönyveket kapnak, az idősebbek már több ilyen tartós példányt is.
Így kerül a kölcsönkönyv elejébe a könyvtári jelzés. Nem szociális helyzet, hanem az előírások döntik el, kik kapnak használt könyvet. Vigyáznak rájuk a gyerekek, nincs belefirkálgatás, aláhúzás, felesleges gyűrődés. A szombathelyi iskolák tanulói általában a tanév első napján, mások a tanévnyitó után azonnal megkapják az új tankönyveiket.