Hírek

Esélyegyenlőségi nap

2017. május 08., 16:02

Az esélyegyenlőségi világnaphoz kapcsolódva rendezték meg az iskolások számára az Aranyhíd Nevelési Központban azt a programot, amelynek az a célja, hogy fiatalokat közelebb hozza a fogyatékkal élők problémáihoz.

Esélyegyenlőségi nap

"Most te próbáld megkeresni a sárgát, és akkor lassan, nyugodtan rajta: sárga, kék, barna..."

A színkottából való zenéléssel is megpróbálkozhattak azok a diákok, akik hétfőn délelőtt részt vettek a Vas Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház, és az Új Nemzedék Szombathelyi Közösségi Tér által megszervezett esélyegyenlőségi napon.

Puskás Tivadar polgármester
„Immáron tizedik alkalommal kerül megrendezésre az esélyegyenlőségi nap itt ebben az intézetben. Az induláskor ez úgy volt, hogy Szombathely Megyei Jogú Város, a LOGO ifjúsági szervezet és az Aranyhíd-iskola összefogott és rendezett egy ilyen összejövetelt. „

Az Aranyhíd Nevelési Központban különböző fogyatékossággal élő fiatalokat látnak el, így az intézmény dolgozói széleskörű tapasztalatokkal rendelkeznek problémáikról.

Tóthné Sipos Judit intézményvezető, Aranyhíd Nevelési-Oktatási Integrációs Központ
„Most ahhoz, hogy érzékenyítsük a többségi társadalom egészséges embereit, különböző helyszíneken bemutatjuk, hogy mit érez, hogyan él, hogyan gondolkozik, hogyan mozog, hogyan sportol, hogyan kommunikál az a gyerek, vagy fiatal, akinek valamelyik érzékszerve sérült, és ezt megtapasztalják most vendégeink.”

A fiatalok játékos formában ismerkedhettek meg az autisták jellemző tulajdonságaival, a sötét szobában kipróbálhatták, hogy miképpen tájékozódnak a vakok, és tapasztalatokat szerezhettek arról, hogy bizony nem is olyan egyszerű a tolószékkel közlekedni. A sport sem maradt ki a programból: a lányok és a fiúk csapata, akár a mozgáskorlátozottak, ülőröplabdában mérték össze tudásukat.

Varga Alexandra - tanuló, Savaria Szakgimnázium
„Negyedik éve vagyok itt. Sok dolgot meg lehet innen tanulni, meg lehet ismerni a sérült látókat, a sérül hallókat, hát igazából sokat lehet tanulni.”

A fiatalok azzal, hogy megismerkednek a fogyatékkal élők problémáival, jobban tudnak velük azonosulni - ez a rendezvéní legfőbb célja.

Grünwald Júlia - tanuló, Oladi Szakgimnázium
„Én már tavaly voltam ezen a rendezvényen résztvevőként, és úgy gondolom, hogy amit legérdekesebbnek találok az a mozgássérülteknek az élete. Nekik tényleg nagyon nehéz. Nem tudnak úgy közlekedni, mint egy átlagember, és úgy gondolom, hogy ezen a rendezvényen nagyon sokat lehet tanulni, bővíteni az ismereteket, hogy hogy tudunk nekik segíteni.”

A szervezők bíznak abban, hogy a fiatalok az itt szerzett tapasztalatok alapján máshogy közelítenek a fogyatékkal élőkhöz, és szükség esetén hatékonyan tudják majd őket segíteni.