Sorra érkeznek a “Szemtől szembe” kiállításra a Weöres Sándor Színház színésznői, munkatársai. A Mikve színdarab próbái közepette egy olyan programra hívta őket a helyi zsidó közösség, mely a készülő darabhoz is komoly szakmai segítséget nyújthat.
Sugár Judit - elnök, Szombathelyi Zsidó Hitközség
“Spigler Tibor hittestvéremnek támadt az az ötlete, hogy mi lenne, ha a darab szereplői és a rendező eljönnének és meglátogatnák a mi gyönyörű kiállításunkat és egy kicsit közelebb kerülnének a zsidósághoz általában illete Szombathely zsidóságához”
A Mikve egy kortárs izraeli író műve, amely a zsidók ritulális fürdőjén keresztül mutatja be a megtisztulást, illetve az emberi lét azon konfliktusát, hogy a hagyományokról, szabálykövetésről vallott különböző nézetek miként befolyásolják emberségünket.
Widder Kristóf - színházi rendező, Mikve
“Ebben a műben nyolc női sorsot látunk és nekem az volt a legfontosabb, hogy ezeken keresztül a mai világunkról és akár a zsidó kultúrán kívüli női sorsokról is beszéljünk. Hiszen nagyon sok minden felmerül, a család, a nő szerepe a családban, a társadalomban, a családon belüli erőszak, a házasság intézménye és az ebből fakadó boldogság vagy konfliktusok.”
A korabeli szombathelyi mikvékkel kapcsolatos információkat is nagy érdeklődéssel hallgatták a színésznők.
“Tudunk olyan időszakról, amikor a szombathelyi zsidóság a Ferences rendtől, a patak partján bérelt fürdőhelyet”
Spiegler Tibor és Mayer László történeteinek szálán haladva egyre bensőségesebb lett a tárlatvezetés hangulata.
Bálint Éva - színésznő, Weöres Sándor Színház
“A mikvéről szól a mi darabunk, magáról a fürdőről, és hát azzal kapcsolatban is nagyon sok kérdést tudtunk feltenni, úgyhogy én nagyon hálás vagyok, hogy eljöhettünk ide.”
A Mikve színpadi próbái már javában tartanak a Weöres Sándor Színházban, a színészek a kiállítás megtekintése után azonnal munkához is láttak.
“bemész, az a csengő, amit kihúzunk tegnap, azt nem szabad kihúzni.”
A darab premierjét április 19-én láthatja a szombathelyi közönség.