Ezek a drónfelvételek december 23-án készültek: villámárvíz vonult le a Szombathely környéki vízfolyásokon. A talaj nem volt képes elnyelni a 35-45 mm csapadékot, így az a medrekben gyűlt össze, és rég nem látott magas vízállást okozott. Az Arany-patakon érkező víz nagyrészt a balparti mellékfolyásokból, a Nyeste- és a Szünöse-patakokból származott, és elöntést okozott Sé határában.
Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"A Nyestén 7 m3/sec, a Szünösén 9-10 m3/sec vízhozam érkezett, a Szünöse medre ezt már nem tudja kiöntés nélkül levezetni - több helyen a település fölött és az Arany-patak torkolat közelében kiöntött, és elöntött ilyen területeket. Ehhez képest több mint duplája a patak mértékadó vízhozama."
A Gyöngyösre épített lukácsházi tározó és az Arany-patakot szabályozó dozmati tározó ebben az esetben nem sokat segített, mert az alattuk lévő területek kaptak jelentős csapadékterhelést. Mindez megmutatta, hogy a város teljeskörű árvízi biztonsága érdekében szükség van a Szünöse-záportározóra - ezt a vízügyi szakma már jó ideje hangsúlyozza, és a karácsonyi árvíz talán a kétkedőket is meggyőzte.
Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"A dozmati tározó az alaproblémát kezeli, a 65 m3-es csúcs vízhozamot lecsökkenti 21 m3-re, amit a tározó alatt kiengedünk, de a két patak további jelentős vizet tud szállítani, ami december 23-án meg is történt. Ezért lenne fontos, hogy a mellékvizeken is vissza tudjuk tartani a vizeket. Arra számítani kell, hogy nem csak ilyen időjárási események fordulhatnak elő, hanem a klímaváltozás miatt ennél sokkal nagyobb nagyságrendben is."
A tározó az Arany-patak-Szünöse torkolat fölött 3,5 km-re épülne 500 méter hosszú völgyzáró gáttal, vízszintszabályozó műtárggyal.
Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"17 hektáron félmillió m3 víz visszatartására van lehetőség, így csökkenthető a 21 m3-es csúcshozamot 4 m3/secundumra, ez egy jelentős, majdnem 80 százalékos vízhozam-csökkentés."
A tározó már rendelkezik vízjogi engedéllyel, és elkészült a megvalósíthatósági tanulmány is. A beruházás szerepel a KEHOP Pluszos uniós források listáján mint megvalósítandó vízügyi létesítmény, jelenleg pályázati forrásra várnak.