A tisztiorvosi szolgálat Sugár úti épületének tetején ez a pollencsapda méri a légkörben szálló virágpor mennyiségét.
Erre a dobra rögzített cellulózfóliára letapadnak a pollenszemek, amit mikroszkóp alatt vizsgálnak és számolnak össze hetente legalább egy alkalommal. A parlagfű virágpora jellegzetes formájú, és ezekben a hetekben egyre több van belőle a levegőben.
Gerencsér Veronika - közegészségügyi felügyelő, Vas Megyei Kormányhivatal
"A múlt hét végével jött egy emelkedő tendencia az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően. A parlagfű csúcsát nem tudjuk konkrétan megmondani, hogy ez volt, vagy a következő hetekben lesz-e magasabb koncentráció a levegőben."
A parlagfű virágzása július közepén kezdődött, azóta egyre erősödnek az allergiások tünetei. Orrfolyás, szem- és garatviszketés, extrém esetben nehézlégzés is jelentkezhet. A betegek jellemzősen a vény nélkül kapható gyógyszereket próbálják ki először, és csak akkor fordulnak szakorvoshoz, ha ezek hatástalanok maradnak. Ma már sokféle korszerű készítmény áll rendelkezésre.
Cseke Zsuzsanna - főorvos, Tüdőgondozó és Tüdőszűrő
"Vannak betegek, akiknek egyféle gyógyszer is elegendő, a parlagfű szezonban azonban gyakori, hogy mindent be kell vetni, szemcseppet, orrsprayt és a tablettát is rendszeresen kell szedni a szezon elejétől a végéig."
A gyógyszeres kezelés mellett érdemes betartani néhány praktikus szabályt, például tanácsos az éjszakai órákban szellőztetni.
Stánitz Éva - megyei tiszti főorvos
"Semmiképpen ne szárítsanak ezek az erre érzékenyek a szabadban ruhákat, az ágyneműt gyakran cseréljék, a párnahuzatot akár naponta, ezt kössék össze hajmosással is, hiszen a hajon tapad meg a legtöbb apró rész, amit nem is veszünk észre, hiszen a mikron nagyságokról van szó."
A következő napokban száraz, meleg idő várható, így a pollenterhelés fokozódhat. Becslések szerint minden negyedik ember allergiás lehet a parlagfű virágporára, számukra rossz hír, hogy a gyomnövény virágzása akár novemberig is elhúzódhat.