Hírek

Eredménytelen kutatás

2021. május 12., 14:01

Az újabb ásatásokon sem találták meg Rohoncon azt a tömegsírt, ahová a II. világháború utolsó napjaiban lemészárolt közel 200 zsidó munkaszolgálatost hantolhatták el. Néhány kilométerre a bucsui határtól 1945. márciusában tartottak vérengzést valószínűleg helyiek és SS tisztek. Az elmúlt évtizedek alatt többször volt már itt ásatás, annak reményében, hogy a gyilkosság zsidó áldozatait beazonosíthassák és méltó módon eltemethessék, de a mostani kutatás sem járt sikerrel.

 

Eredménytelen kutatás

Munkaszolgálatra berendelt, majd legyilkolt nagyapja maradványainak előkerülésében reménykedik Sugár Judit, kegyeleti és vallási okokból is fontos lenne számára, hogy családtagját méltó módon eltemethessék. A Szombathelyi Zsidó hitközség alelnökeként is hosszú ideje követi nyomon a határ túloldalán zajló kutatásokat, ennek érdekében két éve nemzetközi konferenciát is szerveztek. Valószínűleg az is hozzájárult, hogy most újraindult az ásatás.

Sugár Judit - alelnök, Szombathelyi Zsidó Hitközség
“A szombathelyi zsidóság számára nagyon fontos ez a hely. Végre reménykedhetünk abban hogy eredménnyel zárul a keresés, 76 év után. Hiszen nagyon sok szombathelyi zsidónak is eltűnt itt hozzátartozója, felmenője.”

Ezen a helyen, a kereszt alakú pajtában torkollt védtelen zsidók brutális kivégzésébe egy éjszakai bajtársi ünnepség, csupán néhány héttel a II. világháború lezárása előtt. A Batthyány majorságban fogva tartott, már munkaképtelen embereket a kastély vendégei ötvenesével lőtték tarkón majd  visszamentek mulatni. Az áldozatok maradványait évtizedek óta keresik.

A kutatást végző munkagép már a földet termeli vissza az ásatási területen. Hiába voltak újabb nyomok, most sem találtak semmit.

Nikolaus Franz - régész
“Legújabban most 5 vagy 6 olyan területet vizsgáltunk át, amiket történeti, geofizikai illetve régészeti források erősítettek meg. A feltárt régészeti objektumok azonban nem maguk a sírhelyek voltak.”

Mindössze néhány emléktábla található a Rohonci keresztpajta homlokzatán. A REFUGIUS Egyesület tagja arról beszélt stábunknak, hogy azok nevét őrzik a feliratok, akik minden valószínűség szerint itt vesztették életüket.

Walter Reis - REFUGIUS
Annak idején nem voltak digitális térképek, GPS, csupán nagyon pontatlan írások arról, hogy hol történt ez a mészárlás. Tudjuk, hogy ez megtörtént, hogy ezek az emberek itt elpusztultak, lelőtték őket. Most egy olyan területet kutatunk át, ami több focipálya nagyságú, ezt a legkisebb részletekig át kell nézni, mindent, ahol sejtjük, hogy sírok lehetnek légifelvételek, történeti források alapján. Ezek az adatok egyébként mind annyira pontatlanok, hogy mindig újra kell kutatni.

Két és fél hétig tartott a mostani ásatás, melynek során a korábbi elbeszéléseket hasonlították össze a légifelvételekkel és a mérések eredményeivel. Egy korábban oszlopokkal körbekerített terület vált gyanússá, de a kutatások, melyek nem tudni mikor folytatódhatnak, most sem jártak sikerrel.