Hírek

Eredményes fejlesztési ciklust zár a Vas Vármegyei Önkormányzat

2024. január 24., 18:30

Eredményes fejlesztési ciklust zár a Vas Vármegyei Önkormányzat. 243 projektet sikerült megvalósítani a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban csaknem 90 településen, közel 39 milliárd forint értékben. A legtöbb beruházás csapadékvíz-elvezetési rendszereket, illetve óvodák-bölcsődék építését, bővítését célozta. A munka nem áll meg: a TOP Plusz programban eddig 62 projekt részesült támogatásban, több mint 21 milliárd forint értékben.

Eredményes fejlesztési ciklust zár a Vas Vármegyei Önkormányzat

A 2014-2020-as uniós költségvetési ciklusban: sikerült csaknem megduplázni a Terület- és Településfejlesztési Programban elnyert támogatási összeget. A TOP hivatalosan március 31-én zárul.

Majthényi László - elnök, Vas Vármegyei Közgyűlés

"Elmondhatjuk, hogy egy sikeres fejlesztési ciklus volt a vármegye települései számára, hiszen az eredetileg tervezett 21,1 milliárd forint fejlesztési forrást sikerült 39 milliárd forintra feltornáznunk, így 185 százalékra teljesítettük a 21 milliárdnyi fejlesztést."

A vépi és a balogunyomi kerékpárút építése, a kőszegi Városháza energetikai korszerűsítése, a sárvári Hild park fejlesztése, horgásztavak környezetének rendezése 12 helyszínen, csapadékvíz-elvezetési rendszer kialakítása Csörötneken - csak néhány példa a 243 lezárt projektből. 2,2 milliárd forint értékben sikerült megvalósítani a foglalkoztatási paktumot, melynek köszönhetően több mint 700 hátrányos helyzetű embert vontak be munkaerőpiaci folyamatokba. A vármegye 12 városában, 79 községében és 5 szervezetnél történt fejlesztés.

"57 óvoda és bölcsődeépítés, korszerűsítés volt, és 53 csapadékvizes projekt került megvalósításra, de ugyanilyen fontosak voltak az ipari, egészségügyi vagy piaci-agrár-logisztikai fejlesztések."

A pályázatok több mint 70 százalékát a vármegyei önkormányzat bonyolította - mondta el a közgyűlés elnöke, aki a saját projektek közül három kiadványra igazán büszke.

Majthényi László - elnök, Vas Vármegyei Közgyűlés

"Az egyik a 100xszép Vas megye, vagy az új címen 100xszép Vas vármegye, amit tavaly sikerült újra kiadnunk a megyei identitás erősítésére. Sikerült harmadszor megjelentetnünk tavaly a megyei értéktár kincseit bemutató kiadványunkat, 133 értékkel. Azóta az elmúlt időszakban közel 20 értékkel szaporodott a vármegyei értéktár. Identitáserősítési céllal létrehoztunk egy Vasi ételek c. kötetet, ami a helyi ételeket próbálja meg bemutatni Ferkovics József illusztrációival."

A folytatás már javában zajlik: a 2021-2027. közötti időszakban a TOP Plusz keret nyújt lehetőséget a fejlesztésekre.

Majthényi László - elnök, Vas Vármegyei Közgyűlés

"Az első első sikeres pályázatok már lezárultak, közel 90 kedvezményezettel, az elnyert támogatási összeg meghaladja a 21 milliárdot. Itt elsősorban közintézmények fejlesztése, gyermekintézmények fejlesztése, és újabbak építése, ami fontos volt, hiszen a coviddal és a háborús helyzettel sok minden megváltozott, elég csak az energiaszegénység címén történő dolgokra gondolni. Fontos, hogy az intézmények korszerű energetikai infrastruktúrával rendelkezzenek."

A gyöngyösfalui tornacsarnok és kőszegi iskolák energetikai korszerűsítése, bölcsődeépítés Gencsapátiban, kilátó és tanösvény kialakítása Őriszentpéteren - egyebek mellett ezek a projektek nyertek már támogatást, és folytatódik a foglalkoztatási paktum is. A turizmusfejlesztés, az élhető települések, a humán infrastruktúra-, egészségügyi és szociális ellátás fejlesztése kiemelt célterület, ahogy az útfelújítás is.

"A belterületi utak fejlesztésében Sárvár, Celldömölk, Táplánszentkereszt, Nemesbőd, Egyházasrádóc, vasvár és Jánosháza rendelkezik sikeres projektekkel, Szombathely MJV-ben folyik a fenntartható városfejlesztési stratégia elkészítése."

Tavaly novemberben nyíltak meg a köznevelési infrastruktúra-, az aktív turizmus és a helyi humán fejlesztéseket célzó pályázati lehetőségek, a beadási határidő 2024 első féléve. A közgyűlés elnöke arról is beszélt, hogy az önkormányzati hivatal nemzetközi csoportja 16 határon átnyúló pályázati programot valósított meg sikeresen az előző ciklusban, a következőben pedig 550 millió forint értékben terveznek hasonlót, mintegy 100 partner bevonásával.