Hírek

Erdészeti génbank

2018. július 04., 15:17

Elődeink által kedvelt, mára azonban elfeledett gyümölcsfajtákat nevel a Szombathelyi Erdészeti Zrt. az Acsád melletti ültetvényén. Néhány évvel ezelőtt ugyanis csatlakoztak az országos tündérkert mozgalomhoz. Az egykor erdészeti szaporító anyag előállítására létesült plantázs mára igazi génbankká vált.

Erdészeti génbank

A Szombathelyhez közeli cikotai plantázst 1967-ben létesítették azzal a céllal, hogy magas genetikai minőségű erdészeti szaporító anyagot állítsanak elő. Az itt megtermelt fenyőmaggal egész Dunántúlt ellátták. A kereslet mára például a klímaváltozás miatt kissé átalakult. A törzsültetvény most is az erdészeti génmegőrzést biztosítja.

Tompa Miklós - erdészeti igazgató, Szombathelyi Erdészeti Zrt.
Elsősorban erdészeti szaporító anyag előállítással, minőségi, magasabb genetikai értékkel bíró szaporító anyag előállítására szolgál. Erdei fenyő, vörösfenyő, kocsányos tölgy és egyéb erdészeti fafajokra. A megváltozott fafaj-politikai irányelvek azt eredményezték, hogy ebben a vetésforgóban kezelt területen felszabaduló üres területrészen melyik irányban mozdulunk el, 6.09

2011-ben a Szombathelyi Erdészeti Zrt. csatlakozott az országos Tündérkert programhoz, így vált ez a 9 hektáros rész egy gyümölcsfa génmegőrző területté.

Kormos alma, motyó szilva, rózsakajszi barack, valamint tüskés körte – többek között ilyen, ma már alig ismert gyümölcsfajtát nevelnek itt, 1200 darabot. 2020-ig szól az az országos szakmai stratégia, amely a mezőgazdasági és élelmezési célú genetikai erőforrások megőrzését tűzte ki célul.

Atm. 7.20-7.33 A szélén berkenye, birsfajták, szelidgesztenye, dió ezen a területen foglalnak helyet az almaféleségek, beljebb a cseresznye, egyéb gyümölcsök, sárgabarackok. 7.33

A gyümölcsfák elhelyezkedését pontos térkép jelzi. Az egykor jól bevált, a kártevőknek ellenálló, mára viszont elfeledett, őshonos fajták felkutatásának, összegyűjtésének és megmentésének ötlete egy zalai erdésztől származik. A cikotai tündérkertben több száz fajta gyümölcsfát ápolnak.