A Pannon Erdészek Találkozójának komoly hagyományai vannak, ugyanis 1973-tól szervezik meg a szakmai és baráti tapasztalatcserét. Ennek ezúttal a Szombathelyi Erdészeti Zrt. és az Országos Erdészeti Egyesület szombathelyi csoportja volt a házigazdája. Az idei téma a klímaváltozás volt.
Hubert Iby – főosztályvezető, Technológiai Centrum, Eisenstadt
“Nagyon érdekes információkat kaptunk arról, hogy milyen következményei vannak a klímaváltozásnak, ami nem ismer határokat. Nálunk is tapasztaljuk, a probléma elhárításában ez az előadás is segíteni fog.
A fafajok genetikája természetes módon ezer év alatt változik. A klímaváltozás felgyorsulása miatt ennyi idő biztosan nincs erre, 100 év alatt elpusztulnak, emberi beavatkozás nélkül. Az előrejelzések szerint 50 év alatt 3,5 fokot emelkedik hazánkban az átlaghőmérséklet. A tél enyhébb, a fák növekedési időszaka, a nyár pedig jóval szárazabb lesz.
Bakó Csaba – elnök, OEE Szombathelyi Csoportja
A tölgy az, ami a klímaváltozás kapcsán itt a Vas megyei erdőkben a jövőt tekintve egy megbízható fafaj lehet. A bükkösök, a fenyvesek helyét, amit már látunk, hogy pusztulnak, mindenütt átveszi a tölgy, illetve a tölgy elegyes állományok.
A szlovén, osztrák, zalai és vasi erdészek a találkozón a megoldás lehetőségeiről is hallhattak.
Borovics Attila - főigazgató helyettes, Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Kp.
Ha elmegyek Romániába, Bulgáriába, akár mégmesszebb délre, ott már most is olyan időjárás van, ami nálunk várható 50 év múlva, akkor az ottani tölgy, bükk és egyéb fák az évszázados szelekciós változásokat ledolgozva, előre dolgozva rendelkezésünkre áll a szárazságtűrő állomány.
Az erdészek a Farkas-erdőben és az ivánci területen is tartottak terepbejárást. Régi szokás szerint nem maradhatott el az erdőkért sokat tett elődök előtti tiszteletadás sem.
Hírek
Erdészek a klímaváltozásról
Osztrák, szlovén, zalai és vasi erdészek cseréltek tapasztalatot a napokban a klímaváltozás hatásairól a hármashatár térségében. Óvatos becslések szerint is az évszázad közepére az Alföld egy része sztyeppé változhat. Az erdők állapotát leginkább a vegetációs időszakban csökkenő csapadék befolyásolja. A szakemberek a megoldásokról is beszéltek.