Előbb a kormányhivatalhoz, majd március elején az önkormányzathoz fordultak a háziorvosok azzal a kéréssel, hogy külön diszpécser szolgálattal új oltóhelyek nyíljanak a városban, mert a praxisokban nem tudják zavartalanul végezni az oltásokat. Túl sok az adminisztráció, emellett a telemedicinális gyógyítást is el kell látniuk, ráadásul a legtöbb rendelőben két orvos dolgozik váltásban, így rendelési időn túl nem tudnak oltani, nincs hely. Az egyeztetésen a járási tiszti főorvos és a kórház képviselője is jelen volt, mindannyian egyetértettek a javaslattal. Kidolgozták a négy oltóhely megnyitásáról szóló tervet, amit elküldtek a kormányhivatalnak. Egy levélváltással tisztázták azt is, van-e jogosultsága az önkormányzatnak új oltóhelyek létrehozására.
Nemény András - polgármester
"A katasztrófavédelmi törvény alapján a polgármesternek lehetősége van dönteni az élet védelmét szolgáló intézkedések felől, ez egyben jogosultságot jelent az oltóhelyek kialakítására. György István államtitkár, aki most azt mondja, ez rossz ötlet, maga írta le, hogy ezt megtehetjük. Eszünk ágában sem lett volna új oltóhelyeket létrehozni, ha tudjuk, hogy ez törvénytelen."
A járási tiszti főorvos megtekintette a kijelölt helyszíneket, elmondta, milyen feltételeket kell teljesíteni, ezt végre is hajtották. A kormánymegbízott is támogatásáról biztosította a polgármestert. Ezt követően történt valami, amire a mai napig nincs válasz, Harangozó Bertalan, a védelmi bizottság elnöke elérhetetlenné vált a polgármester számára. Nemény András úgy fogalmazott, valószínűleg utasítás érkezett, és letiltották a kommunikációt.
Nemény András - polgármester
"Azért nem tudjuk megnyitni az oltópontokat, mert nem jönnek ellenőrizni a járási hivatal részéről, nem végzik el azt a feladatot, amiről a kormányhivatal-vezető beszélt, hogy az ő dolguk lenne. Szerintem ez tragédia."
A polgármester kijelentette, nem a pénteki kormányhivatali közleményben emlegetett politikai haszonszerzés, hanem a szombathelyiek egészségének megvédése motiválja őket az oltópontok létrehozásában. A háziorvosok korábban nem kértek segítséget az adminisztrációhoz, viszont nyílt levélben álltak ki az oltóhelyek megnyitása mellett. Nincs magyarázat arra sem, hogy más városokban, fővárosi kerületekben miért engedélyeztek külső oltóhelyeket, Szombathelyen pedig miért nem? Kedden újra megkérték az ideiglenes működési engedélyt a képtárra és már a Schrammel-múzeumra is. Ha továbbra sem reagál a kormányhivatal, megfontolják a jogi lépéseket, mondta a polgármester.
Nemény András - polgármester
"Nem adjuk fel, kötelességünk megvédeni a háziorvosainkat, szolgálni a szombathelyiek egészségét. Abban hiszünk, hogy az új oltóhelyek létrehozása az, ami a legnagyobb segítség most. Bízhatnak bennünk, elmegyünk a falig, meg talán azon is túl egy kicsit."
Amint a hatóság rábólint, megnyitnak az oltóhelyek, melyekre eddig 4 millió forintot költöttek. Addig is a város felajánlotta, hogy az oltás szervezését végző diszpécser-szolgálatot 80 önkormányzati munkatárssal biztosítják.
Hírek
Engedélyre várva
Nem adják fel a küzdelmet, mindent megtesznek azért, hogy megnyílhassanak az önkormányzati oltóhelyek, mert ezt kívánja a szombathelyiek érdeke - ezt mondta kedd délutáni online sajtótájékoztatóján Nemény András. A tiszti főorvosi jóváhagyás továbbra sincs meg, a kormánymegbízott elérhetetlen, miközben a háziorvosok egyértelműen kiállnak az oltópontok létrehozása mellett. A polgármester azt sem zárja ki, hogy jogi lépéseket tesznek az ügyben.