Ezen változtatnának a cégek és a képzésben résztvevő intézmények. A munkáltatók elvárásai és az iskolák koncepciói kaptak hangot a fórumon. Gépi forgácsoló, szerkezetlakatos, szociális dolgozó, kőműves, szerszámkészítő. Csak pár a hiányszakmák közül. A cél az, hogy a keresletet és a kínálatot összhangba hozzák. Domonkos László, szakképzési koordinátor szerint most a legtöbb iskola a felsőoktatás felé tereli a diákokat.
"Sajnos olyan felsőoktatási irányokba, amire nincs szükség a munkaerőpiacon."
Nagyon nehéz változtatni ezen, szerinte az iskolákat győzködni kellene, hogy váltsanak irányt. Erre a megyén kívül már van példa.
Domonkos László - szakképzési koordinátor, VOSZ
"Mondhatom a győri példát, amikor a fenntartó győri városi önkormányzat meghozta a rendeletet, hogy 55 százalékos írásbeli felvételi eredmény alatt nem kerülhet be a tanuló gimnáziumi osztályokba."
Egy ilyen kényszer a szakképzés irányába terelheti a tanulókat. De a munkáltatók is sokat tehetnek, és tesznek is. Az LUK gyár már bekapcsolódott a képzési rendszerbe. Saját tanműhelyükben oktatnak például gép forgácsolókat. Erre lesz szüksége a cégnek. De nemcsak a diákok, hanem a tanárok továbbképzését is segítenék.
Kenyeresné Vörös Rita HR - vezető, LUK Savaria Kft.
"Felajánlottuk a tanároknak, hogy akár szakmai fórumon amit mi szervezünk részt vehetnek, szakmai kiránduláson amit mi szervezünk részt tudnak venni, továbbá lehetőséget biztosítunk, hogy a nyári szünet alatt eljöjjenek hozzánk, hogy megnézzék milyen új technológia van nálunk."
Így az újdonságokat rögtön a tananyagba integrálhatnák a tanárok, ezzel a diákok is friss, korszerű ismeretekkel kerülnének a munkaerőpiacra. A kereslet-kínálat összehangolásán túl azonban fontos, hogy a tanulók felkészültségi szintjét is növeljék, hiszen sokan nem tudják, mi vár rájuk a munka világában. Ebben segítség lehet a nyári gyakorlat is.