Az 1607-ben kiadott szombathelyi kiváltságlevelet az egyházmegye kormányzója és a város polgármestere leplezte le ünnepélyesen. A pergamenre írott dokumentumról 200 éve nem tudta senki, hol lehet. Néhány hónapja véletlenül került elő az Egyházmegyei Levéltárban.
Melega Miklós igazgató, MNL Vas Megyei Levéltára
Megnéztük ezt az oklevelet, és megtaláltuk rajta az 1-es számot is, ami azt jelezte, hogy ez egykor valóban Szhely város levéltárának a legféltettebb kincse volt, amit hét lakat alatt őriztek, tehát ennek a kisebbfajta tudományos szenzációnak, legalábbis itt lokális szinten, felfedezésének érdeme Rétfalvi Balázst illeti.
A latin nyelvű, részben arany betűkkel írt oklevélre a vasvár-szombathelyi székeskáptalan iratainak rendezése közben bukkant az egyházmegyei levéltár vezetője.
Rétfalvi Balázs levéltárvezető, Egyházmegyei Levéltár
1607-es dátum miatt kezdtünk el vele foglalkozni, meg ahogy beleolvastunk a szövegébe, látszott, hogy ez Szhelyhez kötődő dokumentum, és a szakirodalom áttanulmányozása során kezdett körvonalazódni, hogy egy eddig ismeretlen dokumentummal állunk szemben.
Arra továbbra sincs magyarázat, hogy került a város legfontosabb alapdokumentuma az Egyházmegye levéltárába. Keletkezésének történetét viszont ismerik a kutatók: miután egy 1605-ös tűzvészben megsemmisült Szombathely teljes középkori levéltára, ennek legfontosabb darabját pótolta az oklevéllel a győri püspök, a város földesura.
Zágorhidi Czigány Balázs történész
Alapjában Szhely város polgárai a győri püspök jobbágyai voltak, hogy a jobbágyi kötöttségek alól szabaduljanak, ezt biztosította maga a kiváltságlevél.
Az oklevél rögzítette, hogy a város polgárai összes járandóságukat évi egy összegben megválthatták, kisebb ügyekben saját bírósága ítélkezhetett, és a város megkapta a kocsmáltatás, azaz a borkimérés jogát.
A kiállítás más 17-18. századi okleveleket is bemutat – köztük a város szabó céhének a kiváltságlevélnél is korábbi szabályzatát, amelyet a Savaria Múzeumból kölcsönöztek erre az alkalomra. A dokumentumok egy hétig tekinthetők meg a levéltárban.