Szombathelyi diplomáciai látogatásának részeként Paul Fox, brit nagykövet rövid megbeszélést folytatott az ELTE pedagógusképző központjának vezetőivel, majd az Egyesült Királyság és Magyarország brexit utáni kapcsolatáról tartott előadást. A britek egy népszavazás nyomán 2020-ban léptek ki az Európai Unióból, így a diplomata már négy éves tapasztalatokról számolhatott be.
Paul Fox - magyarországi nagykövet, Egyesült Királyság
“Érdemi változás nem történt a brit-magyar kapcsolatokban a brexit óta. Magyarország végig nagyon megértő volt az Egyesült Királyság iránt a kilépési folyamatban. Azóta persze történtek olyan események - például a covid járvány és az ukrajnai háború - amelyek a nemzetközi viszonyokra is hatással vannak, de semmi olyasmi nem történt, ami aláásta volna a két ország közötti remek kapcsolatot.”
Paul Fox hangsúlyozta: hazája ugyan kilépett az Európai Unióból, de természetesen továbbra is Európához tartozik, és kiemelten fontos kapcsolatokat ápol a kontinens országaival. A zsúfolásig megtelt tanteremben a nagykövet hosszasan válaszolt a hallgatók kérdéseire.
Papp Szilárd - anglisztika szakos hallgató
“Azért jöttem el erre az előadásra, mert igazából nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy a nagykövet úr mit gondol a nemzetközi helyzetről a brexit kapcsán, illetve vannak felé kérdéseim is, mint például, hogy mire számít, mikor fog valószínűleg, - ha egyáltalán lesz ilyen - visszalépni Nagy-Britannia az Unióba.”
A nagykövet válaszában kifejtette: nem lát rá esélyt, hogy országa belátható időn belül újra csatlakozzon az EU-hoz. A legtöbb kérdés eltért az előadás fő témájától. Sokan érdeklődtek az orosz-ukrán háború miatti diplomáciai feszültségekről, de szóba került az Egyesült Királyságban élő magyarok helyzete is. Paul Fox szerint kint dolgozó honfitársaink ugyanúgy élhetnek a brexit után, ahogyan előtte is. A hallgatóknak azt tanácsolta, éljenek konstruktívan a demokrácia adta lehetőségeikkel.