Homokba temetve a strandon, vidáman; mosoly a napsárga párnán át; és állni a remény sugarában. Ritka betegségben szenvedők boldog pillanatai címmel nyílt kiállítás szerdán a PTE-n a Szociális Hét keretében.
"Ritka betegséggel nem feltétlenül kell szenvedni, hiszen mi élünk! És az életünk szinte minden pillanata boldog. Ezekből a boldog pillanatokból fogunk bemutatni néhányat. Olyan pillanatokat, amelyen családtagok, gyerekek, felnőttek szerepelnek."
A megnyitón Német Attila, a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetségének általános alelnöke elmondta, hogy a szervezet minden évben fotópályázatot hirdet, amely felhívja a figyelmet a ritka betegséggel élőkre és családjaikra, bepillantást enged mindennapjaikba. Általában 100 darab körüli pályamunka érkezik családtagoktól, jól elkapott pillanatokról. A vándorkiállítást Szombathelyre is elhozták.
"Magyarországon több mint 700 ezer ritka és veleszületett rendellenességgel élő él. Az ő érdekvédelmüket és támogatásukat tűztük ki célul."
63 féle betegség és rendellenesség van a látókörükben, a képek mellett elhelyezett QR kód segítségével ezekről többet is meg lehet tudni. Európában az a betegség minősül ritkának, ami 2000-ből legfeljebb egy embert érint. Több mint 7000 ilyen kór ismert, 80 százalékuk genetikai eredetű. A kiállítást péntekig a PTE-n, majd a Jászai Mari utcai közösségi térben lehet megtekinteni.
A Városházán is nyílt egy tárlat A segítés a hivatásunk, az alkotás a hobbink! címmel. Szociális munkások mutatkoznak be kreatív kézműves alkotásaikkal, akik a mindennapokban elesett, rászoruló embereken segítenek.
Horváth Soma - alpolgármester
"Én azt gondolom, ez egy példaértékű munka. Szabadidejükben pedig alkotnak, megmutatják a művészi tudásukat, ez fantasztikus, szívből gratulálok!"
Az alpolgármester hozzátette: a művészet nyelvén olyasmit is ki lehet fejezni, amit írásban vagy elbeszélve nem. Tihanyi Károlyné köveket fest, azt mondja, a mindennapi stressz és rohanás közepette ez jelenti számára a teljes kikapcsolódást. Mára tökélyre fejlesztette a technikát, ő illusztrálta például Devecsery László egyik verseskötetét. Érzések, gondolatok inspirálják, de akár egy szép természetfotó is megihleti.
Tihanyi Károlyné - szociális munkás, Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ
"Elkezdtem kavicsokat festeni. Előbb katica kavicsokat, házikókat gyerekekkel. Aztán elkezdtem komolyabban, teljesen amatőr módon. Nem tanultam festeni, se rajzolni. El szoktam ajándékozni a köveimet, és valaki megkért, hogy vegyek részt kiállításokon."
11 szociális munkás és bölcsődei dolgozó mutatkozott be a tárlaton - gyöngyből fűzött ékszereket, textilszobrokat, horgolt figurákat, makramé technikával készített dísztárgyakat mutattak be, de van, akinek a sütés a hobbija, szebbnél-szebb kovászos finomságok születnek a keze alatt.
Kulcsár Lászlóné - igazgató, Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ
"A segítő szakmán túl mi az, amiben ki tudnak teljesedni: kézműveskedés, sütés-főzés. Ezt szeretnénk egy kiállítás keretében megmutatni, hogy ne csak a szakmai személyt lássák, hanem a magánembert is."
"Kinek van gondolata arról, mi az asszertivitás?"
A Szociális Hét tudatos, önérvényesítő kommunikációról szóló előadással, csapatépítő közösségi rendezvénnyel, fejlesztőpedagógiai foglalkozással és szocio sétával folytatódott.