Csordultig tele az üveg zöldséggel, folyadékkal - rá lehet zárni a tetejét. Javában zajlik a munka az AGORA alkalmi fermentálóműhelyében. A természetes erjesztés rejtelmeibe vezeti be a szakértő az érdeklődőket a workshopnak. Színes üvegek sorakoznak a résztvevők előtt.
“Az egyik ugye az Ani által javasolt csalamádé volt, ez biztos vagyok benne, hogy az egész család kedvence lesz, és a másik, amit a saját kedvenceimből állítottam össze.”
A cékla szárát is felhasználták, babérlevél és csombor ízesíti a különleges zöldségkeveréket. Kelbimbó és sárgarépa is került bele.
Varga Imola
“Táplálkozási tanácsadó vagyok, és évek óta használom én is ezt a konyhai technikát, hogy minél egészségesebben tartsam a családomat én is, és a minőségnek is megfelelő tudást tudjak adni, és színesítem a saját tudásomat is.”
Fermentálni bármilyen zöldséget lehet. 2-3 százalékos sóoldat készül jódmentes sóval és forralt vízzel, ezen kívül nem kell hozzá más mint fűszerek és egy tiszta dunsztosüveg. Odafigyelés, és főleg türelem kell a fermentáláshoz - mondja a szakértő. Az eljárástól savanykás, speciális ízt kap az anyag, az erjedés közben kialakuló természetes vegyületek jót tesznek a bélflórának.
Ábrahám Anikó - tulajdonos - AniJóAzJó
“Titok az nincsen tulajdonképpen, az alapanyagok a legfontosabbak, azon kívül csak só, jó minőségű só, adalékmentes só és víz felhasználásával indítjuk be azt a folyamatot, ami aztán a zöldségek és gyümölcsök kombinációjában elindul a tejsav.”
Az AGORA őszi programjai között még számos kézműves workshop szerepel: makramé, kerámia edény, csuhé és szalmajáték készítés, mézeskalács sütés is várja az érdeklődőket. Az időpontokat megtalálják az agorasavaria.hu oldalon.