Így nézett ki a múlt század elején a Savaria Múzeum, régi fotogáfia örökítette meg egykori pompáját. A kultúrpalota - ahogy akkor nevezték - 1908-ban nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. Később bővítették az épületet, a díszterem például 15 évvel később készült el.
A múzeum a homlokzati felújítás eredményeként visszanyerheti impozáns külső megjelenését.
Csapláros Andrea - igazgató, Savaria Múzeum
Ha erre elsétálnak az emberek, érdemes megnézni, mert lemosták a falakat nagynyomású vízzel, és egészen megváltozott a múzeum külseje. Már most máshogy néz ki, mint korábban. Az a sok évtizedes kosz eltűnt róla.”
A kivitelezők már elkezdték a munkát, először az épület hátoldalán dolgoznak.
A tisztítást követően kijavítják a fal egyenetlenségeit, később kicserélik a nyílászárókat, hőszigetelt ajtókra-ablakokra, az új védőrácsozat pedig - az eredetihez hasonló minták alapján, kovácsoltvasból készül majd. A múzeum homlokzatát sárgás árnyalatúra színezik.
Darida Olivér - ügyvezető, Roseber Kft.
“A lábazati falak vizesedése miatt vált szükségessé a lábazati falak szellőztetése, mivel a múzeum állagmegóvása miatt ez az elsődleges feladat, amit el kell végezni.”
Megszépül a múzeumpark is, ezt - csakúgy mint régen - kerítés veszi majd körbe.
A munkálatok idején a múzeum nem látogatható, de közben a muzológusok a kiállítást bővítik. Korábban megújult a bemutatótér egy része, amely Vas megye őskorát idézi, most - pályázati forrásból - Szombathely római története is új köntösben tárul a látogatók elé. Ebben Szent Márton emlékezete is helyet kap. A tervek szerint a kívül-belül megújuló Savaria Múzeumot novemberben, a Szent Márton-héten veheti majd újra birtokba a közönség.