Köszöntő beszédében Melega Miklós, a trianoni tragédia Vas vármegyei hatásait vizsgáló kiadvány szerkesztője felelevenítette az előzményeket, amelyek az emlék-katalógus létrejöttéhez vezettek. 220505trianon_vetelkedo
Tavaly a Vasi Múzeumbarát Egylet Trianon-vetélkedőt rendezett a Berzsenyi-könyvtárban, amellyel a középiskolás korosztályt szólították meg, és vonták be az emlékezésbe. A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával pedig éppen két évvel ezelőtt, 2021 júniusában nyílt meg az a kiállítás, amit eredetileg még egy évvel korábban, a Trianoni békediktátum századik évfordulóján terveztek megnyitni.
Melega Miklós - igazgató, MNL Vas Vármegyei Levéltára
“Elég régen volt már 2020, de talán emlékeznek rá, hogy ennek az évnek az elején kezdett a Covid-járvány világszerte elterjedni, és ez megakadályozta azt, hogy ezt a kiállítást megnyissuk. Egészen a következő évig kellett várni.”
Az emlékkiállítás a levéltári intézmény történetének legsikeresebb tárlata lett. Címe ugyanaz volt, mint a Vármegyeházán frissen bemutatott kiadványnak: Túlélni a tragédiát - A trianoni békediktátum következményei Vas vármegyében. Mind a tárlat, mind a kötet széleskörű összefogással, szakemberek és önkéntes segítők, gyűjtők munkája nyomán valósulhatott meg.
Majthényi László - elnök, Vas Vármegyei Közgyűlés
“Tizennégy szerzőnek a tizenöt írása található ebben a kiadványban, köztük muravidéki és Burgenlandban élő szerzők, de a szerzők nagy része az helyi, Vas vármegyei, szombathelyi szerző, és közel harminc magángyűjtőnek a gyűjteményéből kerültek a kiállításra és a kiadványba is különböző tárgyak, különböző fotók, reprodukciók.”
Tizenegy intézmény vett részt a munkában. Az igényesen szerkesztett katalógusból kiderül: Vas vármegye lakosságának 42, területének 40%-a veszett oda a trianoni békediktátum következtében. A szombathelyi püspökségtől Ausztriához 57, a Szerb-Horvát-Szlovén Királysághoz 19 plébánia került át.