Hírek

Életveszélyes kémények

2010. október 13., 15:50
Magyarországon a kémények öt százaléka életveszélyes, 20 százalékuk javításra szorul, derül ki egy nemrég megjelent felmérésből. Vas megyében sokkal jobb a helyzet, mondják a szakemberek. Ez a folyamatos ellenőrzéseknek köszönhető és annak, hogy a tulajdonosok kijavítják a hibákat. 
Életveszélyes kémények

Ennek ellenére évente 2-3 esetben előfordul, hogy a kémények rossz állapota miatt leállítják a tüzelőberendezések működését. A lakásokba visszaáramló szén-monoxid ugyanis halált okozhat.

Idén januárban történt legutóbb a megyében szén-monoxid mérgezés. Balogunyomban halt meg egy idős asszony. A szén-monoxid magas koncentrációban akár halált is okozhat. A kéményseprők egész évben folyamatosan járják a településeket. 120 ezer füstelvezető van a megyében. Az egyik kéményseprő cég vezetője azt mondja: a településeken évente kétszer ellenőrzik a kéményeket.

Olasz József - ügyvezető igazgató, Vas Megyei Kéményseprő és Tüzeléstechnikai Kft.
"A Vas megyei kémények az országos átlaghoz képest sokkal jobb állapotban vannak, a rendszeres ellenőrzés és karbantartás eredményeként."

Az elhanyagolt, eltömödőtt kéményekből nem tud távozni a füst, az visszaáramolhat a lakásba. Ha pedig nincs elegendő oxigén az égéshez, szén-monoxid keletkezhet. Gázkészülékeknél az égéstermék visszaármalását jelzi a szerkezet -mondja Nagy Attila. Véleménye szerint nemcsak a régi kémények, hanem a műanyag nyílászárók beépítése is gondot okozhat.

Nagy Attila - kéményseprőmester
"Ott ahol műanyagnyílászárók vannak beépítve és nincs égési lehetőség biztosítva a készüléknek ott előfordulhat részleges égéstermék visszaáramlás."

A fűtési időszak kezdetén több bejelentés is érkezik a kéményseprő céghez, hogy visszaáramlik a füst kéményekből vagy hogy nem tudják a fűtést elindítani a házakban. A kéményseprés kötelező közszolgáltatás. Ennek díját Szombathelyen a városi közgyűlés, a megye más településeire vonatkozóan a Vas Megyei Önkormányzat állapítja meg.