Hírek

Elektronikai konstrukciós verseny az iQor-ban

2018. április 10., 14:32

Ultrahangos távolságérzékelő, intelligens vezérlés - ilyen, és ehhez hasonló fogalmak, eljárások tarkították a második alkalommal megrendezett elektronikai konstrukciós versenyt, amelyet idén is az egyik szombathelyi telephellyel rendelkező elektronikai cég szervezett.

Elektronikai konstrukciós verseny az iQor-ban

A verseny elején a cég ügyvezető igazgatója köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy a megmérettetésnek kettős szerepe van: a jövő szakembereinek nevelése, valamint  az elektronika népszerűsítése. Az idei versenyen az volt a diákok feladata, hogy energiatakarékos elektronikai eszközöket fejlesszenek.

Katavics Zsolt - munkavállalói oktatási és fejlesztési vezető, iQor Global Services Hungary Kft.
"Az idei évben egy kicsi csavar is volt a versenyben. Ragaszkodtunk ahhoz, hogy az áramkörök, amiket megvalósítanak, az felületszerelt technológiával legyenek megvalósítva. Ez egy kicsit nehezítés a tavalyi versenyhez képest, de a technológai ebbe az irányba halad és mi is szeretnénk ezt követni a versennyel."

A 8 versenyző közül a savariás Horváth Gergő egy olyan eszközt fejlesztett ki, amely kézi beavatkozás nélkül teszi lehetővé a háztartási lámpák fel- és lekapcsolását.

A zalaegerszegi Kulcsár Gergő LED-es fénytechnikán alapuló plusz megvilágítást adna a közúti gyalogátkelőhelyeknek, amíg valaki átér az egyik oldalról a másikra.

Kummer Gyula - tanár, Széchenyi István Szakgimnázium, Zalaegerszeg
"Egy állandó megvilágítás az egy kostans érték, viszont egy változás sokkal jobban föltűnik egy autósnak, ha egy változás, egy fényalagút szépen lassan feljön előtte, illetve az visszamegy. Tehát egy biztonságtechnikai rész is van ebben a pályamunkában."

A cég tanműhelyének diákja, Halász József a kerékpárra szerelhető úgynevezett Fitt Bankját mutatta be, ami nemcsak az energiatermelés szempontjából hatékony, hanem egyszerre környezet- és egészségtudatos. Vlasich Krisztián Okos Otthona pedig lehetővé teszi az egyes háztartási berendezések működtetésének optimalizálását.

Vlasich Krisztián - tanuló, Puskás Tivadar Szakközépiskola
"Az okos otthon lényege, hogy biztonságosan, kényelmesen tudjuk vezérelni a házunk különböző berendezéseit - ablakok, rendőnyök, világítás, öntözőberendezés stb. - hangalapú vezérléssel tudjuk létrehozni vagy egy időzített vezérléssel."

A saját fejlesztések bemutatása után minden versenyzőnek egy elektronikus áramkört kellett összeépítenie különböző alkatrészekből. A versenyt végül a savariás Horváth Gergő nyerte, megelőzve Vlasich Krisztiánt és Halász Józsefet.