Hírek

Eladó a Lenin-szobor

2021. július 21., 15:48

Az önkormányzat egyfordulós pályázatot hirdetett az alkotás értékesítésére, amely már 31 éve a SZOVA raktárában pihen. A bronz szobor 10 millió forint plusz ÁFÁ-ért vihető. Kisfaludi Stróbl Zsigmond műve a szocialista eszme megtestesítőjeként 25 évig a Március 15. téren állt.

 

Eladó a Lenin-szobor

A SZOVA Jászai Mari utcai raktárában, fektetve tárolják Vlagyimir Iljics Lenin 3 méter magas bronz szobrát, más, idejétmúlt alkotások társaságában. A szebb napokat is látott szobrot, Kisfaludi Stróbl Zsigmond, kétszeres Kossuth-díjas művész munkáját 1965. november 7-én, a nagy októberi szocialista forradalom 48. évfordulóján avatták fel a Március 15. téren. Stábunk Katona Attila történésszel járt a raktárban, aki kérésünkre felidézte a szoborállítás pillanatait. A leleplezésnél Komócsin Zoltán, az MSZMP Politikai Bizottságának tagja mondott ünnepi beszédet.

Katona Attila - történész
"Ez a szobor Magyarország legnyugatibb területén felállított Lenin-szobor, és nem titkolt célja az, hogy a nyugatról érkező turisták szembesülhessenek a város gazdagodásával, újjáépítésével. Be kell vallani, hogy a 60-as évek volt Szombathely harmadik aranykora. Erről politikai okokból nem szeretünk beszélni, de így van. Az épületek sokaságát, a városkép átalakítását illetően. Ennek a szobornak politikai propaganda funkciója is volt a nyugatiak számára."

A Lenin-szobrok állítása igazi magyar sajátosságként 1957-tól jött divatba a vidéki városokban, így jelent meg a Kádár-korszak ideológiája a köztereken. Szombathelyen a Március 15. tér nem volt a legmegfelelőbb környezet a szobor számára.

"Egy ilyen szobor bár körbejárható, de fontos, hogy mi van a háta mögött, ott nem volt semmi."

Lenin konzervatív módon, nagykabátban jelenik meg - másfélszeres embernagyságban. Jobbkeze a teste mellett, ballal a kabátját fogja. A téren a szobor körül szervezték az úttörőavatásokat éveken át. 1989-90-ben a változás szele elsőként a szimbólumokat sodorta el, több mint 30 Lenin-szobrot távolítottak el az országban, 1990. március 30-án a szombathelyit is leemelték a talapzatról. Azóta a városgazdálkodás raktárában pihen. Legtöbbjüknek ez lett a sorsa, ahelyett, hogy szoborparkba vagy múzeumba került volna. A történész szerint ez azt jelzi, hogy még nem igazán tudunk a múltunkkal megbékélni.

Katona Attila - történész
"Problémája a társadalomnak, lehetne már a mondat végére olyan értelemben pontot tenni, hogy az ideiglenes tárolás, amit Szombathelyen pl. a SZOVA végez, ez megszűnjön, és dönteni kellene a szobrok további sorsáról. Az egyik lehetőség, hogy kidoboltatik, és aki akarja, kellő összegért elvigye, a másik, hogy azokban az intézményekben van  helye, amelyek a múltról szólnak a jelennek."

A Lenin-szoborra pályázó vevők augusztus 11-én déli 12 óráig juttathatják el ajánlatukat a Polgármesteri Hivatalba.