Bár a legtöbben meghosszabbították erre az évre a bérleti szerződésüket a Szombathelyi Vásárcsarnokban, vannak kiadó üzlethelyiségek.
Polákovics Marietta - ügyvezető igazgató, Szombathelyi Vásárcsarnok
“A tavalyi évben a nyitás után pár hónappal 2 üzletünk zárt be a főépületben, a vevők számának a csökkenésére panaszkodtak, illetve munkavállaló hiányra. Egy üzlet a főépületben ugyancsak nem hosszabbította meg év végével a szerződést, nekik az volt a problémájuk, hogy nem tudtak alkalmazottat biztosítani az üzletben.”
A Cekker termelői kisbolt a megnövekedett energiaárak miatt kezdeményezte közös megegyezéssel a bérleti szerződés megszüntetését december 31-ével. A piac kiadó üzlethelyiségeinek többsége viszont nem most ürült ki.
Ezeket a bérlésig másképp hasznosítják: a Vásárcsarnok színes programjainak megfelelően rendezik be. Szombathelyen több vendéglátóhely is megszűnt az utóbbi hónapokban. Van olyan étterem, ami végleg bezárt és a Facebookon is elköszönt a vendégeitől, de akad olyan is, amelyik eladó, és míg vevőre nem talál, működik tovább. A bérterhek, a megnövekedett alapanyag- és rezsiárak miatt egyre nehezebb veszteség nélkül működtetni az egységeket.
Az iparkamara regisztrációs adatbázisa alapján meglepő módon több vállalkozás üzemel most, 2023 januárjában, mint 2022 őszén.
Balogh Károly Zsolt - főtitkár, Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
“Az tény, hogy sokkal kevesebb vállalkozás szűnt meg hivatalosan mint mi magunk kamara is számítottunk. Azt gondoltuk, hogy jön ez a nehéz év, év vége és 2023 év eleje, és aki még talpon maradt, de már csak kevés forrással, kevés tartalékkal, az most bezár. Lehet, hogy üzletek, vendéglátóhelyek, egy-két régebbi étterem ugye különösen nagy port vert fel, de ezek sokszor átmeneti bezárások, sosem tudjuk, hogy mennyi időre.”
A vállalkozások jellemzően szüneteltetik a tevékenységüket hosszabb-rövidebb ideig. Ennek pedig több oka is lehet: az energiaárak növekedése, a munkaerőhiány, vagy akár az, hogy elfogytak a tartalékok.