Hírek

Egyre gyakrabban risztják szén-monoxid-mérgezés miatt a vasi tűzoltókat

2018. február 05., 15:42

Januárban is több esethez vonultak - egy szombathelyi lakásban még időben jelezett az érzékelő, így nem történt nagyobb baj.

Egyre gyakrabban risztják szén-monoxid-mérgezés miatt a vasi tűzoltókat

Ezzel a nagyon erős hanggal jelzi a tűzoltók szén-monoxid-érzékelő készüléke, hogy magas a színtelen, szagtalan, viszont erősen mérgező gáz aránya az épületben.

Rimányi Márk - tűzoltó százados, szolgálatparancsnok, Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
“Kiérkezéskor a mentők, illetve a rendőrség védőfelszerelés híján nem hatolt be a lakásba, megvárják a tűzoltókat, mi teljes légzésvédelemmel, és egy ilyen gázérzékelő berendezéssel behatolunk al akásba, általában valamilyen nyílászárót feltörve jutunk be a lakásba, ott a készülék nekünk rögtön jelez, hogy CO van-e a légtérben.”

Először szellőztetnek, utána történik minden más. Évről évre gyakrabban risztják a katasztrófavédelmet szén-monoxid-mérgezéshez, egy fűtési szezonban akár 20 alkalommal is - ez nem azt jelenti, hogy magasabb az arány: gyakran riaszt a rossz minőségű, ellenőrizetlenül vásárolt készülék is. Lehet hibátlan a fűtőberendezés - viszont ha a nyílt égésterű gázkazánnal egy légtérben van például egy páraelszívó, az is okozhat bajt.

Egyed László - sajtószóvivő, Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
“Azokban a lakásokban, ahol megtörténtek a nyílászárók cseréi, fokozott légzárású műanyag ablakok kerültek fel, tulajdonképpen majdhogynem hermetikusan le tudjuk zárni a lakásainkat, ez okozza a legnagyobb veszélyt. És amennyiben légbeejtők nincsenek kialakítva, nincs levegőutánpótlása a lakásnak, illetve magának a fűtőberendezésnek az égéshez szükséges levegőt bejuttassa ebbe a térbe.”

A szén-monoxid-mérgezés jele a hányinger, a szédülés, a fejfájás, esetleg izomfájdalom. A kiérkező mentők azonban ők addig nem tehetnek semmit, amíg a tűzoltók speciális védőfelszerelésben ki nem szellőztetik a lakást. Ezt követően általában kórházba szállítják a sérülteket - a szén-monoxid ugyanis csak nagyon lassan ürül ki a szervezetből, és véroxigén-hiányt okoz, a rosszullét órákig tart.

Haláleset szén-monoxid mérgezés miatt 2004 óta nem történt Vas megyében.