Egy hónapja nyílt meg a Sylvester Nyomda történetét bemutató kiállítás a levéltárban. A nyomda 1907-ben kezdte meg a működését, és 101 éven át meghatározó szerepet töltött be a megye kulturális-szellemi életében. Ezt bizonyítja az ott gyártott dokumentumok sokfélesége, a RakétaRegény-sorozattól a Márai-könyveken át a napilapokig és országos terjesztésű filmplakátokig.
Kozma Gábor - újságíró
"Olyan minőségű munkát végeztek, például itt látható a csehszlovák filmdráma plakátját, ami már művészi szint."
A találkozó Kovács Mária, a megyei napilap egykori korrektorának ötlete volt. Felvette a kapcsolatot korábbi munkatársaival, és mintegy 30-an el is jöttek. Együtt nézték meg a nyomda történetét bemutató kisfilmet.
"Rendelkezik olyan gépekkel rendelkezik, amelyek lehetővé teszik a kiadványok magas színvonalú előállítását."
Spiegler Tibor helytörténeti kutató tartott előadást és tárlatvezetést, aki saját gyűjteményéből is adott kölcsön dokumentumokat a kiállításra.
"A város szerves része volt, alakította, formálta a várost a nyomda a kiadványain keresztül."
A tárlat bőséges anyaga átfogó képet ad magáról a nyomdáról, a termékekről és a munkatársakról. Volt idő, amikor több mint 200-an dolgoztak itt.
Spiegler Tibor - helytörténeti kutató
"Azok az emberek, akik itt vannak, egy megszűnt vállalat, egy jó kollektíva tagjai találkoznak az anyaggal, fontos, hiszen sok emléket őriznek a munkájukról, amit csak ők tudnak nekünk elmondani, ezért is örülök, hogy ilyen szép számban eljöttek."
Az egykori dolgozók nosztalgikus hangulatban nézték végig a tárlókat, a régi János-napi összejöveteleket megörökítő fotótablókon saját magukat is felfedezhették.
"Megtaláltam magam"
A találkozón részt vett a nyomda utolsó igazgatója is, aki jó emlékeket őriz a kollektíváról. Szívesen részt vett a múltidézésben is.
Varró Attila - volt ügyvezető, Sylvester Nyomda
"Én személy szerint a legbüszkébb a könyvgyártás terén felmutatott eredményeinket tartom említésre méltónak, mert a kezdeti nyomokban meglévő könyvgyártás, ami '65-ben már létezett, nekünk sikerült később olyan szinte felfejleszteni, hogy jelentős részt tudtunk vállalni az országos könyvgyártásban."
A gazdasági nehézségek és a megváltozott igények miatt a Sylvester János nyomdát be kellett zárni, 2008 augusztusában nyomtatták az utolsó könyvet. Az egykori, Kiskar utcai telephelyet tavaly eladták, már elkezdődött a bontás. A nyomda helyén bevásárlóközpont és irodaház épül.